Opory každého totalitního režimu: Hyperkonformita, úsudková závislost, síla superega…

169068742_1302038080236700_2415865586601672951_nVšichni je známe. Hájí jediný přípustný výklad reality. Ztotožňují ho s „pravdou“. Politici, profesionální novináři, aktivisté z neziskovek, a mnohem častěji amatérští autoři komentářů k tweetům, článkům, sdělením na facebooku. Pozoruji je z profesionálního zájmu a se snahou o kategorizaci. Stejné typy nás provázejí nás dějinami, a v dobách společenského úpadku tvoří velkou většinu. Úpadek není příčinou, ale následkem. Dělím je na dvě skupiny. Na autentické neochvějně věřící (od skromných až po bojovné fanatiky) a na ty, kteří věří, že věřit je výhodnější, a při troše štěstí se lze uživit postojem, deklaracemi a zákulisním bojem.
Ti první jsou většinou režimu užiteční idioti, druzí je řídí a vedou. Nemusí tomu tak být. V horší variantě naopak vede přesvědčený fanatik a vyžírkové se nechají vést a slouží.

To, jak se kdo chová, není v rozporu s obecnou představou věcí okamžitého rozhodnutí, ale projevem osobnostních rysů, které se během dospělého života mění jen nepatrně. Úzkostného introverta sotva předěláte na pouťového vyvolavače. Osobnost je formována souhrou genetiky na jedné straně a výchovy a jiných vlivů prostředí na straně druhé.

Jaké jsou to osobnostní rysy, které vedou k neochvějnému přesvědčení o neotřesitelnosti autoritou zjevené „pravdy“? Především je to hyperkonformita. Takto osobnostně vybavení lidé přejímají bez kritiky převládající názory, psané nebo nepsané normy. Když je přijmou „internalizují“, velmi těžko se jich vzdávají, i když jiní dávno nahlédli mylnost nebo lživost autoritou prosazovaných tvrzení. Lze hovořit o silném superegu. Tito lidé jsou řízeni vnější silou společenských tradic a norem. Nekladou otázku, zda tvrzení, které přijali, má nějaké slabiny. Nezkoumají, z čeho úsudek pramení, nepochybují o správnosti premis, pokud zaznamenají jejich existenci. S inteligencí to má málo společného. I vysoce inteligentní lidé mohou být nevývratně přesvědčeni, a naproti tomu lidé bez vzdělání nebo děti nepodlehnou sdílené víře a dokáží vidět, že „císař je nahý“.

Druhým typem jsou cyničtí pohůnci právě panujícího režimu, kterým jsou „pravda“ a normy lhostejné, je prostě výhodné mluvit, psát a jednat, jak doba právě žádá. Někteří z nich jsou velmi inteligentní, schopní kritického náhledu, ale zcela „pragmatičtí“, cyničtí. Dokáží se vyšplhat na špici společenské hierarchie.

Těch prvních je mi líto, nemohou jinak, druhými pohrdám i při respektu k jejich schopnostem. Dívám se na facebookové nebo twitterové stránky autorů zoufalých komentářů. Jejich názory jsou beznadějně totožné s tím co včera slyšeli v rádiu nebo televizi. Někdy jsou útoční a většinou velmi vulgární. Nikdy nemají mnoho „přátel“ na FB, na Twitteru sledují mnohem více osob než kolik se zajímá o jejich produkci, téměř bez výjimky prostoduchou. Často nevystupují pod svým jménem. Pasovala by na ně diagnóza ze starodávných učebnic psychiatrie „bažící po sebeuplatnění“.
Oba typy jsou pro vývoj společnosti krajně nebezpečné. Ti první, pokud je jich mnoho, ti druzí, pokud dosáhnout značného vlivu. Nemůžeme se totiž správně rozhodovat, pokud se opíráme o slepou víru a nesmyslné ideje. Společnost potřebuje ke zdárnému vývoji kritické myšlení, stálé pochybnosti a přezkoumávání východisek, jinak nepoznáme, že jsme se vydali chybnou cestou. Právě toho jsme svědky v Evropské unii.
Víra je konečnou fází poznání, ale nesmí být definitivně konečnou. Je-li neochvějná, vzdává se poznávání, odmítá přehodnocování a je brzdou.
Jakýsi spolek „Evropské hodnoty“ mě označil jako „dezinformátora“ proto, že jsem projevil pochybnost, že ono dopravní letadlo linky MH17 sestřelila nad Ukrajinou ruská armáda. Netvrdil jsem, že ho nesestřelila, pouze jsem neviděl pro takové jednání ze strany RF žádný racionální motiv, žádný prospěch ze sestřelení. Naopak, měli dost důvodů dopravní letadlo nesestřelit. Neuvedl jsem tvrzení, nesdělil jsem žádnou informaci, jen jsem projevil pochybnost, názor. A hned jsem byl zcela nesmyslně obviněn z šíření „dezinformace“. Hlupáci tomu uvěří, protože to nebudou zkoumat. Prezident Obama tvrdil, aniž by uvedl jediný důkaz, že letadlo sestřelila ruská armáda a český hlavní proud to opakoval do zblbnutí. Silné pochybnosti podpořené dosti věrohodnými informacemi trvají, stejně jako v případě Světového obchodního centra 11. září. Pro propagandu jsou pochybnosti nepřijatelné.

Nově se utvářející diktatuře nepomůže rozhlas po drátě jako v padesátých letech. Zprávy a názory se valí ze všech stran. Stoupenci zjevené pravdy vidí naději v umlčování mazáním zpráv nalezených „umělou inteligencí“.
Všichni nejsou krotcí, proto začala kriminalizace názorů, která se ohání „nepřípustností projevů nenávisti“ a názory, které se jí nehodí označuje jako „dezinformace“.

Je to krajně nebezpečný vývoj. Musíme se bránit.
7 Komentářů k Opory každého totalitního režimu: Hyperkonformita, úsudková závislost, síla superega…

 1. .lak napsal:

  Moc teorie, superega mají na povel co by pasáci koz a velbloudů €araboafriku pro marně nechápající eu. :lol:

  https://aeronet.cz/news/a-uz-je-to-tady-redaktor-lidovych-novin-prirovnal-cloveka-bez-testu-a-vakciny-na-ulici-k-osobe-bez-ridicskeho-opravneni-ktera-na-silnici-nebezpecne-ohrozuje-na-zivote-ostatni-lidi-polsky-ministr/
  No
  Skutečně vymazlená varianta genocídního apartheidu, kam se hrabe železná opona před úžery. Poklonkáří devastů do času.
  https://www.infowars.cz/post/covid-19-nástroj-pro-nový-světový-řád

  Teď snad už jenom stejně humorný nápad škrtly jako se slouženkami hradníkovi a kdyby se tam usalašil tak jak říkal že by přivítal milión židů s izraele protože tu není střední třída tak s novou úderkou pirátů se dočkáte a už vás venkov v praze nezachrání a budete zdechat po pankejtech.
  A vlastně škrtla byl vizionář s poplatky za vzduch/dnes přes resporátoty zpoplatněné i mediálně za 777. vočí s výrobní cenou 2,60. Trh trživých živých až moc trháků. :-(
  MAP 860 EU zahájila výstavbu tisíců MUFů pro nové imigranty!
  http://michalapetr.cz/doku.php? id=start#map_829_eu_chce_vyvlastnit_a_zakazat_stavbu_rodinnych_domu_nataceli_jsme_v_dome_primatora_prahy

  0 OdpovězUpravDub 5, 2021 21:50

 2. .lak napsal:

  No
  To není o kontrole ale kšeftu vakcionistů big pharmy kteří se s angažovaností vyrábějících vděčných pacientů až za hrob potlačováním příznaků nikoli léčby protlačují business plán očkováním mRNA sekvenování DNA na rezistentní GMO organismy. To znamená rezistentní nikoliv vylečené od nemoci. O proto jejich natěšená sdělení že vakcinace budou třeba po půl roce. Dvoufázově tedy čtvrtletně. A možná by jste měli přemýšlet o implantované kanyle jako hrdla nádrže u pracovního vozejčku. Budou vám to za chvíli píchat do přirození jako to dělají narkomani? Máváte víkem pandořiny skříňky místo aby jste ji ziskovcům rozšlapali.
  Jste jejich materiál na hokus pokusy vytřískání prostředků a poslušnost co už dělají i rašplováním špachtlemi v polopropustných sliznicích zraněními na otevřenou cestu infekcí (neexistuje nic mechanického užívat na tkáň která k tomu nebyla není a nebude uzpůsobená, vlas tně by do zahojení měli být ve sterilním stanu jako se zlomeninou?, no a rauškami nulového významu když na konferenci WHO oznámili že se to šíří jako cigaretový kouř, ten ve vietnamu prokazatelně nekuřáci na americké cigarety cítili na kilometr a opravdu tam byli zahadrované vyjímky.

  0 OdpovězUpravDub 5, 2021 22:50

 3. proud napsal:

  "Autorita je subjekt, ktorého konanie považujeme za kategóriu zvyčajne označovanú „non plus ultra“, teda niečo v zmysle „nič nad to neexistuje“. Typické autority sú Mohamed, Ježiš, Budha, Putin, Trump, Fico, Piakin, dalajláma, matka Tereza, Puškin, Stalin... a vôbec všetko takého druhu. Na autoritu neviažeme žiadnu porovnávaciu stupnicu, jednoducho je to „non plus ultra“. Pri tejto kategórii je dôležité jedno – nikdy a nikomu nedelegujte autoritu v tom, čo tradične nazývame Zlatá Stredná cesta Duchovného vývoja. To je oblasť, v ktorej sme jedinou Autoritou my sami, potomkovia slávnych Predkov, našich Rodov. V opačnom prípade na tento subjekt presmerujete tok svojej vlastnej životnej energie – ktorý dostávame z Nebies právom narodenia sa v Rode – a budete kŕmiť buď priamo jeho, alebo takýto egregor.

  Absolútne podriadenie sa esencii autority mení slobodného človeka na raba, teda na bytosť bez vôle. Za to podliehame trestu – čo je logický dôsledok porušovania Vesmírneho Konu."

  Tolik nejen k "sioPjakinovi"!

  • Eschatolog napsal:

   tak tak proude, pokud po pubertě má jedinec za nejvyšší autoritu jiného než sebe, jeho vývoj zůstal beznadějně ve fázi hloupého děcka a bude z něj fantastický a fanatický otrok

   • proud napsal:

    Presne! Ale vypravej to mnohym........vyzdvihnu za vsechny jen siopjakinblba "Jenu",co se porad trapne vnucuje..........;-)

 4. proud napsal:

  Dobrovoľné otroctvo – príbeh

  Oci, povedz mi príbeh, – poprosil malý syn svojho otca z ďalekej planéty.
  – Dobre, synu, počúvaj. Dnes večer ti porozprávam o vzdialenej planéte, kde sa ľudia vydali do dobrovoľného otroctva. Tieto tvory dobrovoľne žijú v šedých betónových klietkach, celý deň pracujú v práci, ktorú zväčša nemajú radi, aby zaplatili za svoje väzenské cely a kúpili si veci, bez ktorých sa zaobídu.
  Okrem toho míňajú zarobené v krvi a pote peniaze za to, že fajčia páchnuce rastliny, ktoré škodia ich organizmu a pijú ohnivú tekutinu, ktorá zatemňuje ich myseľ. Jedia umelé jedlo chemického pôvodu, čím si ničia imunitný systém, následkom čoho sú často chorí, v dôsledku čoho si dávajú dobrovoľne vstrekovať do tela ďalšiu chémiu, toxíny a vírusy, čo nazývajú vakcínami. A v noci sa namiesto plnohodnotného odpočinku, priťahovaní pocitom nespokojnosti mysle, snažia kompenzovať nedostatok šťastia tým, že sa navzájom láskajú.
  Takto deň čo deň si krátia pridelený čas pobytu v tele a do konca života nepociťujú ani radosť, ani uspokojenie. Stali sa dobrovoľnými otrokmi hmotného života, zabudli na svoje predurčenie a zabudli na spojenie so svojou dušou.
  – Ale oci, ako je možné, že sa títo ľudia dobrovoľne vydajú do otroctva? Naozaj sú takí hlúpi?
  – Počúvaj, ako to bolo. Kedysi dávno, keď ešte na planéte Zem existoval otrokársky systém, zhromaždil jeden vladár svojich ministrov na vrchole hory a povedal im:
  – Pozrite sa dole do údolia: desaťtisíce našich otrokov, pripútaných v reťaziach, vynášajú kamene do mesta. Dozerajú na ne tisíce dozorcov a vojakov. Ďalšie tisíce otrokov zabezpečujú vodu a jedlo. Všetko sa to deje neochotne a príliš pomaly. Navyše, vynakladáme veľa peňazí a úsilia na to, aby sme uživili a podporovali svojich otrokov a platili za našich dozorcov a vojakov. Musíte vymyslieť jednoduchší a lacnejší systém udržiavania otrokov a zabezpečovania stavieb, potom bude v pokladnici viac peňazí a dostanete aj vy vyššie odmeny.
  Všetkým sa páčila myšlienka zbohatnúť a ministri začali navrhovať rôzne možnosti jej realizácie. Vladár si vypočul všetky návrhy, ale každý z nich odmietol, pretože boli zložité alebo pochybné. Potom sa slova ujal prvý poradca, ktorý sa vyznačoval mimoriadnou mysľou a talentom. Povedal toto:
  – Navrhujem systém, ktorý natrvalo vyrieši naše problémy. Zajtra vyhlásime otrokom úplnú slobodu, odstránime reťaze a každý z nich bude môcť podľa ľubovôle odísť, kedykoľvek a kdekoľvek si to bude želať. Spolu s tým vyhlásime odmenu za každý prenesený kameň, za každú splnenú úlohu. Odmeníme ich mincami vytavenými z ich reťazí a za tieto peniaze si môžu kúpiť niečo pre seba, či už to bude jedlo, oblečenie, domáce potreby, svoj dom a dokonca aj svoje mesto. Budú mať pocit slobody a vlastníctva, čo ich bude stimulovať k intenzívnejšej práci, pretože uvidia výsledky práce a ich budúce príležitosti. Už nebudú potrební dozorcovia a vojaci a väčšina z nich sa zapojí dobrovoľne do prác tiež, čo urýchli stavebné tempo. Nútené otroctvo teda transformujeme na dobrovoľné, hoci z pohľadu otrokov to bude sloboda. Po získaní takejto slobody si ľudia budú všetko organizovať sami, pretože pocítia svoj vlastný záujem. Chamtivosť a chtíč ich prinútia pracovať s plným nasadením. To bude dokonalý systém.
  Táto myšlienka bola privítaná s nadšením a na druhý deň boli otroci vyhlásení úplne slobodnými a bol im ponúknutý nový systém, ktorý prijali s rovnakým nadšením.
  Niekoľko dní ministri na čele s vladárom spokojne sledovali, ako sa zrýchlilo tempo výstavby. Otroci sa snažili robiť čo najviac a čo najrýchlejšie. Pridali sa k nim aj bývali dozorcovia a vojaci. Niektorí z otrokov organizovali rozvoz vody a jedla, niekto vyrobil vozíky, na ktorých sa ľahšie prepravovali ťažké balvany. Automaticky sa objavili z vlastnej vôle iniciatívni šéfovia, sudcovia, lekári, obchodníci. Systém bol podľa vkusu každého, rástol a organizoval sa sám, bez zbytočného vynakladania úsilia, času a peňazí. A hlavne boli všetci šťastní a nikto nikam neutiekol. Držali ich rovnaké reťazce, ktoré teraz vyzerali ako peniaze.
  Na záver príbehu otec povedal svojmu synovi:
  – Odvtedy sa takmer nič nezmenilo. Rozdiel je iba v tom, kde títo ľudia žijú, aké oblečenie majú oblečené, aké jedlo jedia, akú prácu vykonávajú. Je tu viac zábavy – pre každý vkus. Podstata však zostáva rovnaká: sú to dobrovoľní otroci, ktorí sú s tým celkom spokojní.
  – Je to smutné, – povedal syn. – Nie je možné to nejako napraviť?
  – Určite je – odpovedal otec. – Preto určité duše vykonávajú svoju prácu na Zemi a šíria múdrosť a pravdu. Jediným problémom je, že len málo ľudí počúva ich slová a zaoberá sa sebapoznávaním, takže väčšina ľudí je odsúdená na utrpenie, kým si uvedomia nezmyselnosť a hlúposť svojho dobrovoľného otroctva…
  Preložil: OZ Biosféra http://www.biosferaklub.info

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!