Vlastimil Podracký: Jan Baťa – Spolupráce

Bata-portrét1-650x400

Vynikající Baťova kniha pojednávající o Baťovském pojetí práce, je balzámem sebevědomí a racionálního přístupu k životu. Jan Baťa stejně úspěšně vedl rodinný podnik jako jeho předchůdce bratr Tomáš. Kniha vyzdvihuje význam spolupráce mezi lidmi. Abych přiblížil, jak si Baťa představoval spolupráci, uvedu příklad z knihy (volně zpracováno): Baťa zjistil, že podpatky na botách jsou špatně připevněny, běžel na příslušné pracoviště a hned poznal příčinu. Dělník přibíjel podpatky, aniž by je nahřál na určenou teplotu.

„Kde je nahřívací zařízení?“ zeptal se dělníka.

„Nevím o žádném nahřívání, dělám, co mi nakázali…“

Baťa zavolal mistra: „Jak to, že podpatky nejsou nahřívány?“

Mistr začal dělníkovi nadávat: „Proč jste si nahřívací zařízení nenafasoval ze skladu, jak jsem vám řekl?“

Baťa řekl: „Každý se někdy splete. Tato chyba vzniká tím, že nespolupracujete.“ Otočil se k dělníkovi: „Když vám práce nejde a výsledky jsou špatné, musíte to rozeznat. Přece takovou práci nemůžete odvádět! Na to musíte přijít sám… Musíte jít okamžitě za mistrem. Musíte mu důvěřovat a nebát se….“

Otočil se k mistrovi: „Vy nejste panstvo. Dělník se nesmí bát za vámi přijít a vy jen tak můžete rozeznat, kde jste udělal chybu.“

Baťa vyžadoval identitu s podnikem. Vyžadoval, aby dělník nepracoval jen z přinucení, ale byl si vědom důležitosti společného zájmu. Cílem všech je přece prosperita a výdělky! Baťa mnohokrát zdůrazňoval společný cíl. Pokud není společný cíl, není nic, jen boj každého s každým. Záminka se vždy najde. Potom všichni chodí v černých talárech, jako havrani obskakují mrtvolu.

A tak mi to připomnělo, jak je naše republika soudní dvůr. Nepřátelství, obviňování, vytahování a rozmazávání drobných selhání a následná akceptace obrovských ztrát vznikajících právě nespoluprací, uzavírání se do bublin proti sobě bojujících.

To je výsledkem ztráty společného cíle, který spojoval pracující Baťových závodů, protože věděli, že na úspěchu jsou závislí všichni. V naší republice jako by nikoho společný stát nezajímal. Vidíme, že mnozí sledují ideologické nebo cizí cíle.

 

Individuální nebo společná práce, nebo spolupráce?

Spolupráce má širší charakter než jen společná práce a vychází z emotivního a zároveň pragmatického přesvědčení o společném cíli, na kterém všichni participují. Společenstvo společného cíle je také národ a stát, je to naprosto stejné jako s firmou. Rodina je též společenstvem společného cíle, i když tento cíl je dán instinkty. Spolupráce existuje uvnitř emotivně a pragmaticky sdíleného prostoru. Vně tohoto prostoru se soutěží s jinými společenstvy. Jak vidíme i v této koronavirové době, neexistuje evropský emotivně sdílený prostor i když některé zájmy jsou společné. Řeči o evropském národu jsou mimo realitu, stejně tak jako o neexistenci národů. Identita, základ opravdové spolupráce, je přirozený princip a musí obsahovat společný cíl. Pokud ji někdo necítí, může cítit identitu a jiným národem (může se stát Američanem), ale pokud necítí žádnou identitu, potom je to tvor, který se vymkl přirozenosti a stává se volným ptákem globálního světa a jen těžko může nějak společensky spolupracovat, nezajímá ho nic kromě jeho osobních zájmů nebo bojuje za ideologii, obvykle neukotvenou, fanatickou, vizionářskou se všemi důsledky, které jsme už mnohokrát poznali. Jedině člověk ukotvený identitou je schopen přirozeného myšlení, reálných úvah a zdravého selského rozumu, protože je veden svou emotivní inteligencí, stojí za ním kontrolní vnitřní přesvědčení o službě svému společenstvu, které má reálné rozměry.

Ale též opačně, spolupráce vytváří zároveň i emotivní vazbu, jakousi identitu se společenstvem. Lidé si musí pomáhat a ke společnému cíli směřovat. To nelze dělat jen prospěchově.

Zde se musím zmínit o kolektivní práci, o kolektivním myšlení a o svobodě jednotlivce. Můžeme mnohdy pozorovat názory tvrdící, že spolupráce je vlastně kolektivistický princip a omezuje svobodu jednotlivce. To je názor, který je velmi povrchní a svědčí o neznalosti reality. Pokud někdo nechce pracovat v kolektivu, nemusí. Je svobodný ve svém rozhodování. Není to tedy mocenské donucení, je to donucení okolnostmi, ve kterém je možno volit. Není v podstatě jiná svoboda než svoboda volit mezi nabízejícími se alternativami. Člověk vždy volil. Mohl zemřít v pustině nebo se přidružit k lidem a podřídit se jejich řádu. Svobodný je pouze ten, kdo má dost peněz a využívá služeb, které se nabízí. Ale ani ten nemůže všechno. Ostatní se musí nějak podřídit. Buď tak nebo tak. Buď bude vzdorovat hladu a ztrátě existence individuálně nebo v kolektivu. Individuálně toho mnoho nenadělá, kolektivně je úspěšnější.

 

Soutěž

Soutěž může být mezi jednotlivci, ale nelze žít bez emotivních vztahů (to by znamenalo: „člověk člověku vlkem“), soutěž je tedy omezena jen na získávání materiálních prostředků a v tom je velice produktivní. Lze ji uskutečnit i mezi kolektivy v rámci podniku. Baťa také využíval soutěž. Soutěžily dílny. Ztráty se vyrovnávaly společně uvnitř dílny a dílna byla navenek subjektem reprezentovaným ekonomickými výsledky. Baťa totiž těžko mohl vyhodnocovat jednotlivé lidi. V podstatě můžeme v tom vidět vzor pro mezinárodní spolupráci. Dílny (národy) soutěží, jejich vnitřní uspořádání je do značné míry lhostejné, ale výrobky si vzájemně předávají a odběratel za ně platí, zároveň prodává svoje produkty. Každý si nese svoje náklady sám. Žádné dotace.

 

Řídit stát jako firmu

Andrej Babiš chtěl na začátku své politické kariéry řídit stát jako firmu. Měl ve svém podnikání úspěchy a zdálo se, že je možno z postu předsedy vlády uskutečnit nějaké přímé řízení podnikového typu. Ale bohužel, tento systém vládnutí není v demokratickém státě možný. To je výhoda diktátorských režimů, které si to mohou dovolit a dobře víme, že východoasijští diktátoři na Thaiwanu, v Singapuru a v Jižní Koreji se takto chovali a svoje země přivedli k ekonomické prosperitě. Můžeme říci, že podobně postupuje zvláště Čína a do nějaké míry Rusko. Je to ovšem velice riskantní z hlediska zneužití moci, a proto demokratické země velice hlídají, aby diktatura nevznikla.

 
8 Komentářů k Vlastimil Podracký: Jan Baťa – Spolupráce

 1. Maroš napsal:

  ADMIN! - prehliadač mi hlási, že stránka Nwoo.org nie je zabezpečená - nie https - čierny zámok s červeným pruhom. Inak nie ste tu sami...

  • proud napsal:

   Vsak at si to kreteni prectou,jen at vedi ze nejsou jen ovce,ale i ti co je jednou zhoupnou na stromech za krky..............

   • Maroš napsal:

    Lenže cez návštevu nezabezpečenej stránky sa ti hrabú v PC! Čo nie je to isté ako hrabať sa v piči. Čiže otázka - prečo admin necháva otvorené vrátka? No - možno aj preto, lebo nemá lówe na zabezpečenie. Takže Proude - padej sbírat láhve od bitcoinú!

    • .lak napsal:

     To ti ale dělají i antiviry a čističe taky. Nehledě že přes zadní vrátka procesorů ti tam vlezou taky že tam neprdnou virtual kovid je jenom proto že neví jestli by nešla do kelu celá síť s procesory. Stejně ví co si myslíme, zabezpečení nebo ne. A vztekají se, to ano. Spousty znalých z oboru a i machrů proto nedonutíte mít antivir, stačí dobrý firevall. A prý widle desítka jsou jenom stanice serveru tak je zabezpečení obsahu počítače nesmysl. Když to nejede vlastní operační systém. V kyber prostoru není sejf pouze šifrováním jako bitkoinu? Ale to rozbije v mžiku kubiťák a prý je mají takže je to možná .. a nebudu se v tom patlat.

     • Maroš napsal:

      Ja idem na Linuxe a ten má svoj vlastný rozum. Firewal je ilúžia - najväčší hajzel je sám procesor - čím viac hláv, tým viac taktovania a kanálov - do pece - aj von z pece.

      Pre zujímavosť - Linux mi znemožnil elektronicky sa sčítať /na poslednú chvíľu s tým, že im tam nedám to čo chcú/. Podmienkou bolo mať Firefox 68 plus. A hoci som zo správcu programov v Linuxe mal základný Firefox vyšší - 78, ale slovenskú jazykovú verziu F 66 - vyhadzovalo ma to, že nepodporuje F 66. Takže jebať na to sčítanie - buď to skúsim opäť až na poslednú chvílu - do 31.10.2021 asistovane, alebo im /obci/ radšej zaplatím pokutu od 50 do 250 euro. Ak mi dajú 50 - zaplatím bez odporu. Ak 250 - podám odpor. Ide o to, že tým elektronickým sčítaním /aj to asistované bude el./ cielene otvárajú databázu s osobnými údajmi pre tretiu stranu, ktorá sa ku tomu chce dostať. A po tomto sčítaní, keď hacknú osobné údaje, si bude musieť každý pravideľne strážiť kataster nehnuteľností - lebo presne o to ide! Starým ľuďom jednoducho ukradnú domy a pozemky /falšovanými zmluvami a vkladmi/ bez toho, aby to starí vedeli a noví majitelia ani nepríhlásia nadobudnutie nehnuteľnosti na obci - aby to nevyvolalo podozrenie - jednoducho neskôr zaplatia pokutu. Sčítaniu obyvateľstva už predchádzalo sčítanie domov a bytov 2019 - robili to obce bez vedomia obyvateľov. Teraz to spárujú.

      Predstavte si falšovanú zmluvu o predaji chalupy niekde na kopaniciach, kde bude klauzula o dožití bývalého majiteľa v tomto objekte. Na katastri ani nemrknú! Lebo 99% údajov bude sedieť! Akurát obeť podvodu o tom nič nebude vedieť a ak nebude včas konať - ešte to aj nadobudnú vydržaním! K nehnuteľnosti sa prihlásia po smrti majiteľa. Otázka - načo je kurva komu otázka, s kým žijem v spoločnej domácnosti?! No koľko migrantov mi sem môžu nasomrovať! Otázka - načo je komu otázka, koľko mám žijúcich detí?! No lebo vedia vytipovať koho je ľahšie zbaviť majetku! Predstavte si 80-ročnú babku na kopaniciach, ktorej zomrela 60-ročná bezdetná dcéra na rakovinu! No nechaj jej dom napokoji, že! Toto je klasická kriminálna židovina! Vyjebať s ľuďmi! "Sčítaním"! Chazari vyjebaní!

      Na vojenčine stále platilo - "Informácie o nás sú tajné - informácie o nepriateľovi sú verejné!"

      Takže. Keby štatistický úrad pracne fyzicky spracoval údaje a poskytol výstup vláde - bolo by to OK. A tiež by niesol zodpovednosť za prípadný únik. Takto si to hackne kdo chce! Toto je vytváranie kriminálnej príležitosti na objednávku Cabal zločineckého syndikátu kurva!

      • proud napsal:

       takze pres procak ti lezou do bedny............bomba :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))

      • .lak napsal:

       To sčítání lidu je taky dáreček a nejvíc je zajímá kolik má kdo obytné plochy? Nějak to šlo mimo mne a dokud mi nevrazí papír do rukou tak jim nehodlám nic dávat ale sestra mi povídala že to na net za ni dával kamarád. Jen mne napadá u těch kupčíků a penězoměnců kalegri/eu těch s čtvrtinou pod hranicí bídy na kontinentu bez surovin a energií s půlročním vegetačním klidem že to dávají dohromady z gruntu s vakcínami na víte co i se zavřením obchodů s oblečením na víte co. Možná ošacovaní těch svých privilegiantů kdy jich mají mít prý okolo nigeru v krajině slunce a blahobytu za 10. let o miliardu víc a spojení depopulacionisty eugenika big pharmy s proslulými afétami v africe a indii a těchto hnusů spolčení od založení jinou možnost v podstatě ani nenabízí.
       A že je to z brusele u dědičného průmyslu kolonialistů přes žvásty obluzených jedou to co umí se stejnými či horšími důsledky pro zformátované pitomce. :lol:

       https://www.youtube.com/watch?v=GuToJpcUOdc

    • proud napsal:

     Mas o zabezpeceni PC zajimavou predstavu,ale beru to tak,ze uz na to mas narok :-),i kdyz uznavam ze tim blbnutim se zdrzovanim a captchou to hodne posral a je uplne mimo misu co se spammeru a trollu tejka,jen to znechucuje vsem ostatnim...............

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!