„Kameny z nebe padat nemohou a tak nepadají“ – Pařížská Akademie věd 1790

depositphotos_431073522-stock-photo-cupola-of-academy-science-in„Naše výpočty jsou správné, to skutečnost se mýlí!“ (údajně pythagorejci, když jim nevyšla předpověď nějakého kosmického jevu)
Definice: Vědec je člověk, který se vědcem nazývá a je jím tak označován. Věda je to, co skupina lidí nazývající se vědci, za vědu označují.
Již po několikáté opět čtu apel, že bychom měli věřit vědě a těm, kteří se vědci nazývají. Jelikož je tento apel v přímém rozporu se samotnými základy vědecké metodologie a s metodami kritického rozumu, zopakujme si, co je to věda. Viz výše. Věřit můžete, prosím pěkně, pánu Bohu, nikoli vědcům či vědě. Vědecká tvrzení je nutno kriticky ověřovat, nikoli je přijímat jako dogmata, kterým se věří. To nepatří do vědy, patří to do náboženství. Víra se vyžaduje tam, kde rozum nestačí předložit fakta.
Dějiny vědy jsou kromě dějin úžasných objevů a vynálezů také plné "úžasných" omylů, kuriózních legrácek, trapasů a podivuhodných přešlapů. Stačí jen zalistovat jednou z mnoha publikací na toto téma. To není nic proti vědě, to je pouhý fakt a naprosto normální věc, neboť lidské poznávání nejde vždy cestou přímou po dobře dlážděné cestě, ale je plné slepých uliček a bažin iracionálna. Vědci jsou taky jen lidé se svou mnohdy labilní psychikou. A tak, když prostě podle nich padat kameny z nebe nemohou, tak prostě nepadají, protože si takto vyložili Aristotela, který byl zase pro ně modlou a muselo se mu věřit. A i když jim jiný vědec Ernst Chladni přivezl přímo pod hubu sedmimetrákový meteorit a chemickými rozbory dokázal, že se nejedná o žádný zemský nerost či rudu, vyfakovali ho a vysmáli se mu. Tak to prostě ve vědě chodí.

A nalejme si čistého vína, ve vědě nejsou jen omyly z nedbalosti, ješitnosti, či prostého špatně zvoleného paradigmatu či autority. Existují i omyly mající zdroj ve zlé vůli, která má u kořene touhu po penězích a spojení s tím či oním průmyslem a zisky průmyslníků.

Takové spojení tria průmyslník, novinář a odborník/vědec vytváří zdání konsensu, které přesvědčuje veřejnost o naprosté neškodnosti na zdraví a životní prostředí olovnatého benzínu. Nebo o naprosté neškodnosti prostředku pro hubení hmyzu DDT. A když se jistá Rachel Carsonová začala pídit (nevěřila a prověřovala) po skutečnosti, byla stejnými odborníky/vědci veřejně lynčována za svá tvrzení. A jen proto, že tato skutečná hrdinka se nebála projít uličkou hanby vytvořenou moderním triumvirátem průmyslník, novinář, odborník, příroda byla ušetřena tohoto jedu.

Toliko k víře ve vědu a vědce. Víra nepatří vědě, patří Bohu. Ačkoli... Jedno arabské přísloví říká: "Alláhu důvěřuj, ale velblouda si přivaž".
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!