Chystá se globální útok na internet, klíčové počítačové uzly a sítě jako pokračování Covid-19?

gsUs1hc2zH0Zřejmě ano, a bude to mnohem horší, než současná globální krize vyvolaná pseudopandemií koronaviru.

Obrátili se na mne někteří vlastenci, kterým není lhostejný osud naší země, zda něco nevím o chystaném mezinárodním kybernetickém „cvičení“ pod organizací Světového ekonomického fóra (WEF) s názvem „Cyber Polygon“ a zda je nutné mít z této akce vážné obavy. Sám jsem nevěděl takřka nic, proto jsem se obrátil na skutečného odborníka. Můj kamarád Petr se problematice počítačů věnuje od poloviny 80-tých let, oblasti kybernetické bezpečnosti se pak soustavně profesně věnuje posledních 15 let. Je aktivním členem mezinárodní komunity „kyberbezpečáků“, takže je plně v obraze, co se v tomto světě, pro většinu smrtelníků naprosto neznámém a nepochopitelném, reálně děje.

Bylo mi v sérii následných rozhovorů řečeno přibližně toto: “Co se týká Cyber Polygonu, netřeba se zrovna tohoto obávat. Je to jen cvičení na "efekt", každoroční cirkus pro veřejnost, který ve skutečnosti nemůže tragickou situaci v oblasti kybernetické bezpečnosti zlepšit. V lepším případě si někteří účastníci uvědomí, že opravdu musí zálohovat svá data a chránit systémy lépe než doposud a pečlivěji aplikovat „záplaty na záplaty“ svého software v bláhové naději, že tím odstranili všechny chyby a zranitelnosti tohoto software. “

Realita je ve skutečnosti mnohem, mnohem horší. Petr již dlouhodobě upozorňuje na skutečnost, že velké počítačové společnosti v honbě za krátkodobými zisky produkují v podstatě „softwarové zmetky“ a to na úkor svých zákazníků, kde většina nově vytvořených SW produktů obsahuje systémové chyby, které umožňují docela jednoduchý průnik zvenčí, a tudíž přímo vybízejí ke kybernetickým útokům, vedeným buď z kriminálních, finančních, zpravodajských, vojenských nebo politických důvodů (často se tyto důvody překrývají a násobí). Ve světě software existuje pojem „zranitelnost“, což je závažný problém, který umožňuje výrazné zneužití použitého software. Zranitelnosti jsou klasifikovány podle jejich závažnosti („severity“) od 1 do 10, přičemž 10 je chyba nejhorší. V poslední době bylo několik významných softwarových a hardwarových produktů vypuštěno s „kritickou chybou“ 10/10! Jednalo se např. o nadnárodní společnost, jejíž produkty tvoří základ síťových a internetových komponent nebo software pro připojení VPN (Virtual Private Network – pro bezpečné soukromé připojení stanic do podnikové nebo státní sítě) a jiné významné IT firmy. V obou případech proběhl velký humbuk na sociálních sítích a v IT médiích, ale za týden už se o tom nemluvilo. Všichni se ale diví, jak kyberzločinci mohli do nějakého systému proniknout. Zranitelnost 10 z 10 přitom znamená, že nejen jste si dům nezamkli, o kvalitním zámku a bezpečnostních dveřích nemluvě, ale ještě jste nechali klíče pod rohožkou, protože žádného zloděje přece nenapadne se pod ní podívat.

Kamarád Petr to přirovnává k tomu, jako by automobilka dala do prodeje automobily, u kterých by zákazník záhy zjistil, že nemají funkční brzdy. A místo toho, aby výrobce vozu okamžitě svolal všechny vozy do servisu a na své náklady brzdy opravil, tak vyzve zákazníky s tím, že chyba se skutečně stala, brzdy nebrzdí, tak my jsme vyvinuli nové brzdy a vy si je můžete nechat do svého vozu namontovat za malý poplatek (tzv. údržba software)! Přesně tak se nyní chovají počítačoví giganti. Prodávají „zmetky“ – a nikomu to nevadí! Licence na počítačový software je totiž typu „AS-IS“, což znamená, že software si kupujete a následně používáte tak, „jak je“ (včetně chyb a zranitelností). Zmetky kupují vlády, vládní instituce, armády, policie, podniky i jednotliví zákazníci. A následně se diví, že něco nefunguje, padá, nebo je jejich počítačový systém nabouráván zvenčí. Komické je přitom to, že kyberzločinci vlastně využijí těch chyb a zranitelností, tj. použijí software tak, „jak je“, podle licence.

Problém může nastat – a zřejmě již brzy nastane – když dojde k opravdu masivnímu globálnímu útoku na počítačové systémy a uzly sítě, což se může uskutečnit již ve velice krátkém časovém horizontu, třeba na podzim tohoto roku. Když jsou vrata do významných SW programů díky mamonářské politice jejich výrobců otevřena dokořán, jen těžko se odolává pokušení toho nevyužít. Není se tedy čemu divit, že v oblasti počítačových sítí zuří kybernetická válka, která je dnes mnohem efektivnější, než jakékoliv klasické zbraně.

Problém může samozřejmě nastat, když třeba takový Západ bude chtít odvést pozornost od zmetkovité práce svých expertů a místo přiznání vlastních chyb (za které by musel třeba i nemálo zaplatit) svede vzniklý velký problém na útok „vládních hackerů“, samozřejmě z Ruska, Číny nebo KLDR, jak se již mnohokrát vyjádřil americký lžiprezident Biden (naposledy 9. července 2021, informace zde: https://www.hlavnespravy.sk/biden-vyzval-putina-aby-zasiahol-proti-pocitacovym-zlocincom-v-rusku/2602616 ) „Spojené státy podniknou všechny potřebné kroky na ochranu svých obyvatel a své kritické infrastruktury před pokračováním kybernetických útoků, které podle něho pocházejí z Ruska“.

Což může samozřejmě znamenat opravdu „všechny kroky“ včetně války nebo kybernetických útoků na infrastrukturu Ruské federace.

NATO se již několikrát slovy svého generálního tajemníka Jense Stoltenberga nechalo slyšet, že i kybernetický útok může být považován za důvod pro uplatnění článku 5 Washingtonské smlouvy a tedy i pro vyhlášení války.

https://www.natoaktual.cz/v-mediich/kybervalka-kyberutoky-varovani-nato-aliancni-summit.A210620_114721_na_media_m02

Příprava na kyberpandemii, která bude horší než současná globální „pandemická“ krize.

Bude Cyber Polygon 2021 při simulaci pandemické reakce stejně prorocký jako Event 201? Připomeňme si, že v říjnu 2019 Nadace Billa a Melindy Gatesových, Johns Hopkins Center for Health Security a Světové ekonomické fórum, které spojuje zájem o zavedení Nového světového ekonomického pořádku, společně uspořádali „pandemickou simulaci“ nazvanou „Event 201“ specificky zaměřenou na koronavirus. Mezi účastníky byli čelní představitelé farmaceutického průmyslu, armády a vlivní politici. O několik měsíců později byla spuštěna operace „Pandemie COVID-19“, která zcela změnila podobu života lidí a států takřka na celém světě!!

Světové ekonomické fórum (WEF) uspořádalo dne 9. července 2021 další cvičení kybernetických útoků „Cyber Polygon 2021“. Pokračuje tak v přípravě na možnou kybernetickou pandemii, která podle slov zakladatele WEF Klause Schwaba bude horší než současná globální krize: „Kybernetický útok s charakteristikami podobnými COVID by se šířil rychleji a dál než jakýkoli biologický virus“.

V letošním roce cvičení Cyber Polygon 2021 (bližší informace o této akci jsou zde: https://cyberpolygon.com) simulovalo fiktivní kybernetický útok s účastníky z desítek zemí (zaregistrovalo se 200 týmů ze 48 států), kteří měli reagovat na „cílený útok na dodavatelské řetězce a podnikové systémy v reálném čase“.

Podle WEF byl COVID-19 očekávané riziko, stejně jako jeho digitální ekvivalent, o to více, kybernetický útok s charakteristikami podobnými COVID by se rozšířil rychleji a dál než jakýkoli biologický virus. Jeho reprodukční rychlost by byla asi 10x až 1000x vyšší než to, co jsme zažili u koronaviru. Jinými slovy – jdete spát a vše je v pořádku, ráno se probudíte a nefunguje nic z infrastruktury – voda, elektřina, plyn, telefony, internet, zásobování palivy, potravinami a léky apod. Proti tomu jsou tzv. mutace delta a lambda dětskou hrou.

Očekávaná kybernetická pandemie

Zakladatel WEF Klaus Schwab ve svých uvítacích projevech na Cyber Polygon 2020 varoval před nadcházející „kybernetickou pandemií“, která by byla horší než současná globální krize: "Všichni o riziku víme, ale stále věnujeme nedostatečnou pozornost děsivému scénáři komplexního kybernetického útoku, který by zcela zastavil dodávky energie, dopravu, nemocniční služby, naši společnost jako celek," řekl.

Krize COVID-19 by byla v tomto ohledu vnímána jako malé narušení ve srovnání s velkým kybernetickým útokem. Podle WEF je „jediným způsobem, jak zastavit exponenciální šíření hrozby kybernetického útoku, úplné odpojení milionů zranitelných zařízení od sebe navzájem a od internetu“.

Více informací zde: https://sociable.co/technology/prepping-cyber-pandemic-cyber-polygon-stage-supply-chain-attack-simulation/

Pozoruhodný je mimořádně vysoký počet účastníků z Ruské federace. Jedná se např. o ruskou státní tiskovou agenturu TASS, největší soukromou televizní společnost v Rusku NTV, bankovní gigant Sberbank, třetí největší finanční instituci v Rusku Tinkoff, nebo největší internetový obchod v Rusku Mail.ru. Z ruských politiků se akce zúčastnil Michail Mišustin, předseda vlády Ruské federace. Kamarád Petr přiznal, že si neumí vysvětlit, tak vysokou (počtem i obsazením) účast právě z Ruska, které je Západem obviňováno z většiny velkých kybernetických útoků.

Řada velkých kyberútoků přitom byla vedena před několika týdny a ukázala skutečně nebývalou zranitelnost infrastruktury USA. Takže to zavání myšlenkou, zda se skutečně nejednalo o varování a ukázku schopností nezápadních států významně narušit komplexní systém fungování západních států, které jsou již nyní z velké části plně závislé na fungování počítačových sítí.

Velmi početná účast vysoce postavených zástupců Ruské federace připomíná, že by mohlo jít o skryté mírové rozhovory navazující na Ženevu v IT oblasti potom, co Západ zjistil, že díky svým IT zmetkům dovedl sám sebe přímo před hlavně digitálních pušek a děl svých globálních protivníků. Pokud vám to připomíná rok 476 n.l., kdy barbaři (tehdy Germáni) finálně porazili antický Řím (v tu dobu tato říše existovala již tisíc let), tak podobnost není čistě náhodná.

Nějaké další informace v češtině aktuálně vyšly na Aeronetu (https://aeronet.cz/news/mamuti-hackersky-utok-na-usa-je-predehrou-simulace-kybernetickeho-utoku-cyber-polygon-2021-pod-zastitou-svetoveho-ekonomicke-fora-organizace-klause-schwaba-varuje/). Podle mého kamaráda – experta na kyberbezpečnost Petra – je otázka, nakolik má smysl kybernetické cvičení Západu přirovnávat k „pandemii Covid19“, neboť se jedná o kvalitativně odlišnou záležitost, navíc se schopností udeřit mnohem rychleji a plošněji než Covid19. Každopádně článek stojí za přečtení.

Jaký může mít dopad realizace masivního kybernetického útoku na nás?

V následné diskusi s vlastenci padla tato myšlenka: „neškodí popřemýšlet o tom, co by se stalo, kdyby se mezi lidmi rozneslo, že v důsledku výpadku počítačových sítí např. v Tescu v celé ČR nefunguje vůbec nic, nikdo si tam nic nenakoupí, apod. Toto bz se dále lavinově přeneslo na další super a hyper markety, nemluvě o situaci, kdy by výpadek informačních systémů zachvátil banky, bankomaty apod. Je lepší o tom alespoň popřemýšlet a uvědomit si, co by se pak dělo s naší společností, než to úplně pustit z hlavy“.

Samozřejmě máme docela reálnou představu o tom, co by se dělo, kdyby se rozneslo, že díky problémům se sítěmi nebo obecně s ICT nefungují obchody (nejen ty velké, ale skoro všechny, protože než si i malé obchody uvědomí, že v této krizové situaci není důležité nemarkovat na elektronické pokladně, ale za hotové peníze prodávat, dokud je co, protože stejně dříve či později při dlouhodobém výpadku dojde k vyrabování jejich prodejny hladovými davy), ale i čerpací stanice, nemocnice, banky a bankomaty - no, v podstatě všechno, včetně třeba i internetu a mobilních sítí. Ovšem mnohem fatálnější důsledky budou mít kybernetické útoky na řídící systémy elektráren, plynáren nebo vodáren a a distribučních sítí.

Spousta lidí věří, že i v případě nějakých útoků na sítě budou mít nadále k dispozici elektrickou energii, protože na elektrárnu nespadne bomba, ale zapomínají, že na elektrárnu a rozvodnou síť může být proveden kybernetický útok – a výsledek bude stejný.

Pro lidi kalkulující ve svých úvahách s takovýmito krizemi, by to neznamenalo nic, jen potvrzení jejich správného směrování a aktivaci již připravených krizových opatření. Pro velkou část našich spoluobčanů by to bylo naprosto fatální, protože na podobné situace nejsou připraveni ni mentálně, ani materiálně a stát, který se na podobné krize nepřipravuje, je v tom prostě nechá.…
15 Komentářů k Chystá se globální útok na internet, klíčové počítačové uzly a sítě jako pokračování Covid-19?

 1. Komodor napsal:

  Nutno ještě dodat, že po dlouhodobém zkolabování počítačových sítí by došlo k zablokování bankovních účtů a lidé by si nemohli vybírat peněžní hotovosti a ani platit elektronickými kartami. Nemohli by také procházet vrátnicemi průmyslových podniků, kde je evidence na čipové karty a nefungovali by ani čtečky osobních dokladů totožnosti. Ne fungovaly by také semafory na silnicích a na železnici. Po vyhladovění většiny obyvatelstva by nastalo drancování potravinových a dalších spotřebitelských zdrojů. Kdo by zajistil v takové případě bezpečnost obyvatelstva, když nemá ČR dostatečný počet policistů a vojáků pro mimořádné události a byly v ní úředně zakázány oddíly domobrany?

 2. Pepe Lopez napsal:

  Dobre. A co ked nejaky spravca siete dostane pokyn jednoducho vypnut siet.... a bude sa to kryt hackerskym utokom? Tie svine urobia cokolvek...

 3. martin bareš napsal:

  výborný článek, posílám svým známým. Aby přestali mluvit a mluvit a začali myslet (omlouvám se jim za nadsázku).

 4. proud napsal:

  Tak si rikam,coze se to vlastne resi..........a odpovidam si,naprosta samozrejmost.Ten internet z toho jeste bude to nejmensi.Kdyz blackout(umelej),tak se vsim vsudy,s tim musi kazdej normalni clovek pocitat.Je to jejich posledni zbran,nebo kapka,chcete-li,pred nastolenim NWO.Je potreba to vsechno brat v uvahu,zadna ekektrina,plyn,pohonny hmoty,potraviny,s tim spojeny veskery sluzby,od popelaru po kanalizace a podobne,to vsechno spojeny s anarchii.Kazdej bude chtet jist a ohrat se,ber kde ber. A az budou spokojeny s vysledkem,pocitaji s armadou a tvrdou diktaturou za slibenej rad a poradek...........Takovej je jejich scenar,jakej je ten nas??? Nechame se do toho nahnat a kdyz,udelame co ocekavaji a s cim pocitaji?..............zatim to delame,vcetne vybijeni se rouskama a vakcinama pod zaminkou zdravi,nikdo nepremejsli po jejich,ani se nepokousi........ ;-)

  • proud napsal:

   Ooo,pardon,nekdo existuje,schazi se na silene naivnim webu jmenem rozkol.cz,tusim. Je to vlastne takova celosvetova vec,vlastne nepocitajici s tim co jsem nastinil vejs,takova hra ktera vezme brzkej a bohuzel krutej konec.Hra co jde hrat ted,ale nemuze fungovat "po tom"..........urcite ne moc dlouho.Ovsem nezlobim se ani nezesmesnuju,je to dobrej pokus v dobry vire,bohuzel prilis naivni.A ono bez jednoty a vlastni organizace,rekneme si to rovnou,nebude fungovat nic,jako ted,jen otrokarskej bic a ta trocha cukru,sem tam.Jedine jednota a pospolita samostatnost.

 5. Jirka napsal:

  Je mnoho myslivců.....

 6. od e-V zda TEL. napsal:

  Když dělali pokusy s jadernými explozemi, tak si před tím rozestavili měřicí a záznamová média, dále různé věci na kterých posléze studují co udělá ta jejich kreativní destrukce (stromy, domy, dětské kočárky, atd.). Bohužel jsou zvyklí "nabývat poznání" tou nejsnadnější z cest totiž destruktivní. Jejich "pokrok" je složen z destrukcí a jejich "růst mocí" (Kolik vám čím uberou možností. Kolik vám co ubere možností.) má "limity růstu" v tom co ještě zbývá "zkurvit". Jejich "léčení" není náprava...nýbrž opět jen variace na stejné téma - například "destrukce defektního enzymu".
  Jenže si představte, že by PŘI PROBÍHAJÍCÍM EXPERIMENTU "vypadly" sledovací zařízení (v případě, že by to nebylo součástí experimentu) a destruktor-pokoušející by tak byl "oslepen"! To by byl konec s jeho zahráváním si - tudíž je v jejich zájmu naopak "blackoutu celkovému" (naopak "lokální" problémy jsou v jejich zájmu) předcházet.
  Na začátku roku 2020 se na nebi začaly pohybovat kvanta vypouštěných "satelitů". Scéna byla připravena a "sledovací zařízení" rozmístěna. Pokusy v oblastech NEJEN biologických, ale také "společenských", "politických", "každodennostních", "ekonomických" (v oboru škoditelství) a pár dalších...mohly být slavnostně odpískány.
  Než zholokaustovali Hirošimu a Nagasaki ušetřili tato (podle určitých parametrů zvolená) města "konvenčního humanitárního bombardování", ABY JIM TO NEZKRESLILO "vědecký experiment". Následně "pečující zdravotníci" nic neléčili (opět aby "nenarušili průběh experimentu"), nýbrž pouze zkoumali a registrovali dopady na člověka.

  • proud napsal:

   Mozny je leccos,ne ze ne,ale nezapada mi do toho tvrzeni odbornika virologa z Francie s Nobelovou cenou tvrdiciho,ze ockovani to maji za dva roky! Zadny mozna,ale,treba,nekteri,ne,primo jen ockovani a za dva roky,tedy zadnej kompromis. Podobne mi co tvrdis nezapada do agendy 2021 a 2030.Tedy do zlaty miliardy a pulmiliardy v "lepsich" koncentracich,tomu naopak hodne nahrava prave ona anarchie se "slavnym osvobozenim",zase lidi sami pri svoji hlouposti udelaji nejvetsi a nejhnusnejsi kus prace za ne,jako ostatne vzdycky.

   • o DE vzd at el napsal:

    Vážený proude, "zase lidi sami pri svoji hlouposti udelaji nejvetsi a nejhnusnejsi kus prace za ne,jako ostatne vzdycky" - zajisté, námaha není nic pro "pány peněz". Nicméně v tom ostatním naopak nic neukazuje na to, že V TÉTO FÁZI se jedná o onu ohlašovanou (Kým?) "depopulaci" (Spíše jen budování potenciálu třeba i k tomu zneužitelného.)...z jejíhož pořádání je "alternativní" podezřívají...Následně "vyšilují" a mohlo by je to stát "kredit" před "lhostejnější veřejností" až se ani po pár letech nic VÝRAZNÉHO v tom smyslu neukáže. Přimět lidi uvěřit, že by se MOHLO jednat o ono "konečné řešení přelidnění" zřejmě vyhovuje zájmům "pořadatelů her" a ještě trochu v tom i provokují a tuto verzi podporují. Je to tak dramatičtější, co říkáte?,)
    Dokonce i "alternativní" nejsou vyloženě ohroženi úplným zničením...neb je "oni" potřebují" do dalších dějství.

    • proud napsal:

     Do podrobnosti jsem se umyslne nepoustel,protoze je neznam a nechce se mi zabrednout do dezinformaci co by to cely mohly svrhnout na zcesti,proto operuju jen s tim co je znamy,co museli zverejnit. Ovsem muze to bejt vselijak.Jak vime,jedina budoucnost neni presne stanovena,jen v obrysech,velice hrubejch,je proto tvarna. Nicmene se drzim toho co jsem popsal vejs z duvodu znalosti zakonu Universa a jejich pusobeni,ze abys je dodrzel a co delas se neotocilo proti tobe,musis hrat s otevrenejma kartama. Proto informace zverejnujou,mnohdy je ruzne zamlouvaj a maskujou,ale zverejnit je musej.

    • Eschatolog napsal:

     velice osvěžujici pohled, děkuji, uvidíme co se vynoří z "kvantových sraček" ještě v létě

    • proud napsal:

     Napadla me jeste jedna vec,ne napadla,o ty vim davno jako o samozrejmosti,ale napadlo me to znova zopakovat. Zkus se proste na chvili vzit do "ony stinovy vlady",onech 13 prastarejch pokrevnich linii,je v podstate jedno jak se to nazve,treba GP(globalni parazit) a popremejslej z jeho uhlu pohledu,s tim ze vsechno mas,vsechno muzes,ses nepostizitelnej a nad zakonama,dokonale inkognito. Co jeste chces a na cem ti zalezi? Zalezi ti na tom abys zivil hromadu dobytka co odcerpava z tvyho bohatstvi tvorenyho ostatnim dobytkem na svoje nemocny,nemakacenka,postizeny,narkomany,opilce,o skutecnejch nepratelich ani nemluve a podobne? Jmenovat by slo jeste dlouho. Samozrejme ze nezalezi,mas svoje plany a touhy kterejm by obycejnej dobytek ani nerozumel.Co tedy udelas? S tim ze dobytek se sam rodi,sam zivi,sam se o sebe stara a ty jen kasirujes to neni az tak tezky.Proste nejen ze eliminujes rovnou vsechny ze kterejch uz nic nemas,ba dokonce na ktery vlastne doplacis,ale postaras se do budoucna o to,aby ani nevznikali a kdyz vzniknou,aby okamzite prestali existovat.To je ten tvuj vysnenej raj,planeta jen pro tebe a podle tebe............pravda? Pak se budes ale na svet divat jinejma ocima,i na to co se deje,v tom svetle se ti zmeni jednim razem historie i soucasnost a obrysy dostane i takova budoucnost. Najednou zacnou davat smysl veci,ktery ho jinak nedavaji. Pak uz je jen otazka: "Opravdu to chces?". A nezapomen,ze ty nejsi onen GP,ty jsi na strane ktera ma cenu jen kdyz mu plni srajtofli a jen dokud ji plni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!