Rusvesna: Přehled zpráv – 25.8.2021

1_flag_ukrainy_kiev1; Pět zemí Západu (USA, Velká Británie Švédsko, Švýcarsko a Kanada) vytvoří fond proti vlivu Ruska na Ukrajině.
2; Světová banka se rozhodla pozastavit platební operace v Afghánistánu v souvislosti se situací,která vyvolává znepokojení.
3; Oni se nevrátí... Puškov pochybuje o slovech Joe Bidena o návratu USA do Afghánistánu. Ten nedávno prohlásil, že se USA ještě mohou vrátit.
4; FSB: Japonsko plánovalo koncem 2. světové války použít proti Sovětskému svazu bakteriologickou zbraň (sněť slezinnou).
5; Ve španělské Valencii vyvěsili komunisté na budovu radnice plakát se Stalinem na protest proti politice, která klade na roveň komunismus a nacismus.
6; Reuters: V USA schválili licence na prodej čipů pro automobilový průmysl za stovky milionů dolarů společnosti Huawei.
7; Státní department USA obvolal všechny Američany, kteří vyjádřili přání opustit Afghánistán. Telefonátů bylo přes čtyři tisíce.
8; Washington Post: Rozvědka USA nedokázala dosáhnout konsensu o původu koronaviru. Takže se dosud neví, zdali pochází od netopýrů nebo unikl z čínských laboratoří.
9; Nejvyšší soud uložil Bidenovi obnovit program posílání žadatelů o azyl zpět do Mexika. V lednu 2021 Biden podepsal řadu výnosů, kterými rušil rozhodnutí svého předchůdce.
10; Objem ruského Federálního rezervního fondu dosáhl v 1. pololetí 11,7% HDP a činil téměř 13,6 bilionů rublů.
11; V arménském parlamentu vznikla rvačka mezi vládními a opozičními poslanci kvůli penězům a zradě vlasti.
12; Ruské ministerstvo obrany organizovalo evakuaci více než 500 občanů Rusé federace, zemí ODKB a Ukrajiny z Afghánistánu čtyřmi vojenskými dopravními letadly.
13; Program rodinné hypotéky v Rusku prodloužili až do roku 2024.
14; Estonská prezidentka odhadla dobu vstupu Ukrajiny do EU na dvacet let. Pro získání plnohodnotného členství má Ukrajina před sebou ještě dvacet let práce, myslí si Kersti Kaljulaid.
15; V Severní Koreji vydali animovaný film o škodlivosti nadváhy. Úřady se věnují problému nadváhy, ačkoli podle médií obyvatelstvo strádá nedostatkem potravin.
16; Forbes sestavil žebříček nejbohatších žen v Rusku. V čele je zakladatelka internetového obchodu Wildberries Taťjana Bakalčuk.
17; Sojuzmultfilm otevře v Rusku několik (pohádkových) zábavních parků. Na podzim letošního roku to bude v Kazani tematický zábavní park, v roce 2022 bude dokončen v Permu.
18; Rusko koná v Tádžikistánu velká tanková cvičení kvůli situaci v Afghánistánu. V horském terénu byly provedeny střelby na velkou vzdálenost.
19; Polský poslanec se pokusil prorazit policejní kordón, aby doručil humanitární pomoc blízkovýchodním běžencům na polsko-běloruské hranici přežívajícím ve stanovém táboru.
20; Lavrov zažertoval na účet Vladimira Zelenského, že příště si Ukrajina zprivatizuje i oslavy Nového roku. Šlo o reakci na nově vyhlášený „ukrajinský“ svátek Příchodu křesťanství na Kyjevskou Rus.
21; Kyjevský novinář označil sovětská letadla na přehlídce ukrajinské nezávislosti za provokaci a zradu. Přehlídky se účastnily: sovětské vrtulníky Mi-24, sovětské vrtulník Mi-8, sovětské bitevníky Su-25, sovětské stíhačky Su-27, sovětský dopravní letoun An-225, sovětský frontový bombardér Su-24. sovětské dopravní letadlo An-70 a sovětská stíhačka MiG-29. Dost nevydařená dekomunizace a desovětizace...
22; V Luganské lidové republice prohlásili, že Ukrajina zmařila setkání humanitární podskupiny Třístranné kontaktní skupiny, protože si nepřeje plnit přijaté závazky.
23; Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma prohlásil, že největším nepřítelem Ukrajiny je rozdělení společnosti. Chceme-li bojovat proti vnějšímu nepříteli, musíme být jednotní.
24; Čistá poptávka po hotovosti v zahraniční měně se v Rusku oproti předchozímu měsíci snížila o 27% a činila 0,7 miliardy dolarů.
25; Čínští sportovci si stěžovali, že olympijské medaile z Tokia se loupou a třepí.
26; Angela Merkel varovala před pravděpodobností změny Afghánistánu v ohnisko terorismu. Tomu je potřeba čelit, prohlásila německá kancléřka.
27; Tálibové definitivně zbavili Afghánce možnosti opustit zemi. Tálibové, kteří se zmocnili vlády v Afghánistánu, odřízli lidi od letiště v Kábulu, čímž splnili své včerejší hrozby.
28; V Kremlu komentovali tureckou podporu „Krymské platformy“. Peskov upřesnil, že partnerství Ruska a Turecka má reálný a nikoli deklaratorní charakter.
29; Stravování ve školách a dostupnost vzdělání. Ruský prezident Vladimir Putin se setkal formou videokonference se zástupci veřejnosti.
30; Vůdce protitálibánského odporu doufá v pomoc Ruska při jednání. Vůdce afghánského protitálibánského odporu v Pandžšíru Achmad Masúd informoval, že jeho stoupenci jsou připraveni zahájit rozhovory a počítají mírumilovným průběhem.
31; Forbes: Ukrajina přestala být hlavním tématem světového společenství. Časopis vyzval ukrajinského prezidenta, aby si příliš mnoho nesliboval od svého setkání s americkým prezidentem.
32; Společnost Nord Stream 2 AG komentovala rozhodnutí německého soudu ohledně „Severního proudu – 2“. Nejvyšší zemský soud v Düsseldorfu dnes zamítl žalobu operátora „Severního proudu – 2“ Nord Stream 2 AG ohledně rozhodnutí spolkové síťové agentury (Bundesnetzagentur) nepřipustit výjimku z norem nové plynové direktivy Evropy.
33; Ukrajině se zachtělo stát se operátorem „Severního proudu – 2“. Evropa plynovodu zakázala, aby jej provozoval jeho vlastník. Tak že by se toho jako případně ujala Ukrajina...
34; Ekonom: Rusům absolutně nehrozí zvýšení státního dluhu. Státní dluh nemá přímou souvislost s vnitřními výdaji země, proto se jeho růst nějak neprojeví na plánovaných výdajích a naopak.
35; Do konce letošního roku je naplánována dodávka plukovního komplexu systému protivzdušné obrany S-400 pro Indii.
36; Ukrajina žádá po Spojených státech záruka na obligace. Ukrajina se obrátila na USA ohledně poskytnutí nových záruk na obligace státního dluhu.
37; Na fóru „Armija-2021“ uzavřelo Rusko kontrakty za 2 miliardy dolarů. Ozbrojené síly budou po splnění kontraktů bohatší o více než 1,3 tisíce nových vzorů techniky a budou provedeny opravářské práce na modernizaci na více než 150 kusech zbraní, vojenské a speciální techniky.
38; Kolem tisícovky lidí získalo povolení pro vstup do Ruské federace z Afghánistánu.
39; USA přestaly chránit budovu velvyslanectví v Kábulu. Letiště rovněž přestane být odpovědnosti USA ihned po ukončení stahování vojsk a evakuaci lidí.
40; Ukrajinec v přímém přenosu v televizi navrhl odvolat Zelenského z funkce prezidenta a vrátit Azarova do funkce předsedy vlády. Zdůraznil, že Ukrajinu zachrání jen spolupráce se slovanskými národy bývalého Sovětského svazu. NATO naopak označil za hlavního nepřítele Ukrajiny.
41; V Dubaji byl zadržen jeden z nejnebezpečnějších drogových obchodníků Itálie, člena neapolské mafie Camorra Raffaela Mauriella.
42; Ruské ministerstvo obrany zahájí ještě letos testy ruských dronů kamikadze. Ruské sebevražedné drony byly již použity v Sýrii pro údery na pozice teroristů. Podobné drony vlastní výroby využívaly izraelské ozbrojené síly při vedení bojů v pásmu Gazy.
43; Prezidentka Estonska otevřeně varovala estonské investory před investicemi na Ukrajině. Podnikejte, ale neinvestujte, nebo přijdete o svůj majetek...
44; Šéf WHO označil dodatečné očkování (třetí a další dávky) proti koronaviru za morálně nesprávné v podmínkách deficitu vakcín ve státech s nízkými příjmy na obyvatele.
45; Reuters: Tálibové požádali Turecko o technickou pomoc při organizování provozu letiště v Kábulu.
46; Evropský soud pro lidská práva požaduje od Polska a Lotyšska, aby přijaly blízkovýchodní běžence z území Běloruska a poskytly jim oblečení a ubytování.
47; Tálibové ujišťují, že v zemi brzy obnoví činnost škol.
48; Samsung může po celém světě blokovat televizory. Informuje o tom internetový portál XDA Developers s odvoláním na tiskové prohlášení jihokorejského giganta.
49; USA zavedly dvousetprocentní clo na trubky ze speciální oceli. Výše antidumpingových cel pro bezešvé trubky byla stanovena pro korejské společnosti na 4,48%, 23,75% pro ukrajinské a 209,72 na ruské.
50; Putin schválil výnos o dvojím občanství státních úředníků. Dvojí občanství je možné pouze u funkcí bez přístupu ke státnímu tajemství a jen v případě, že se jej nelze vzdát.
51; Ruština byla zbavena statusu regionálního jazyka v Dněpropetrovské oblasti. Vyplývá to z rozhodnutí soudu.
52; Advokát zemřelého starosty Krivého Rogu prohlásil, že v posledním měsíci žil Konstantin Pavlov ve strachu o svůj život.
53; Je to obrovská tragédie... Angela Merkel prohlásila, že svět nesprávně vyhodnotil události v Afghánistánu.
54; Tálibán prohlásil, že s Ruskem a Čínou má velmi dobré vztahy.
55; Okolí Gorlovky je ohroženo. Ozbrojencům ukrajinské armády přivážejí velké množství munice k prostředkům těžkého dělostřelectva.
56; Zmizí celá města. Ukrajinci byli varováni před mýcením lesů kvůli výstavbě měst. Nebudou tam podmínky vhodné pro život. Obyvatelstvo bude utíkat na sever.
57; Do vysílání ukrajinské televize dovolal obyvatel Luganska a diváky i redaktory ohromil srovnáním cen plynu a elektřiny. Nikdo na to nedokázal reagovat.
58; Mám granát a zbraň. Policie v Kyjevě zadržela muže, který vyhrožoval, že naruší přehlídku výbuchem. Hrozí mu až 6 let vězení.
59; V OBSE reagovali na blokování opozičních a nezávislých médií na Ukrajině. Ačkoli Ukrajina má zákonné právo na ochranu své národní bezpečnosti, vláda by měla nalézt vyvážené a přiměřené rozhodnutí při řešení problémů spojených s médii. Méně diplomaticky řečeno: „Tohle jste fakt už přehnali...“
60; Čtenáři německého listu Die Zeit si dělali legraci ze Zelenského kvůli „Krymské platformě“. Popírá realitu, i v politice zůstal jen hercem a komikem.
61; V Kyjevě se převrátil mezinárodní autobus, který se předtím jako zázrakem vyhnul srážce s benzínovým cisternovým vozem. Obětina životech nejsou hlášeny.
62; FSB odhalila teroristickou síť. Zadrženy byly desítky ozbrojenců v Moskvě, Novosibirsku, Jakutsku a Krasnojarsku.
63; Indonésie se svými 270 miliony obyvatel schválila vakcínu „Sputnik V“. V současné době je schválen už v 69 zemí s celkovým počtem obyvatel 3,7 miliardy.
64; Juščenko vyprávěl, jak Merkelová nepustila Ukrajinu do NATO. Bývalý ukrajinský prezident prohlásil, že ho německá kancléřka šokovala.
65; Válečný film o Donbasu „Solncepjok“ prožívá vítězné tažení po internetu. Jeho popularita prudce roste.
66; Západ se nesmírně lekl Afghánců a učinil neočekávaná rozhodnutí. Afghánci narychlo opouštějí svou zemi, ale nevědí, kam utéct, protože je nikde nečekají s otevřenou náručí.
67; Urážka Rusů i Estonců. Tallinn oslavuje a obnovuje fašismus. Na ruském velvyslanectví v Tallinnu prohlásili, že to k ničemu dobrému nepovede.
68; Symbol „nezávislosti“: Vojska NATO pochodují po Kyjevu. Lepší ilustraci bylo těžké vymyslet.
69; Takhle končívají Potěmkinovy vesnice. V Těrnopolu po oslavách nezávislosti lidé vyhodili vlaječky a trička s patriotickou symbolikou na smetiště.

Zdroj: https://rusvesna.su/news/

Překlady můžete podpořit na účtu číslo:63127359/0800
Pro zahraničí (Slovensko):
IBAN: CZ69 0800 0000 0000 6312 7359
BIC (Swift): GIBACZPX
Pro snazší identifikaci platby uveďte prosím slovo "Svodka".

Za Vaše finanční příspěvky předem srdečně děkuji
4 Komentářů k Rusvesna: Přehled zpráv – 25.8.2021

  • proud napsal:

   Az sem zas nacpes picovinu,bud alespon tak ohleduplnej ze ji popises a nebudes okradat druhy o jejich cas!

 1. ctfk7 napsal:

  Tak virguli brát nebudu, to dělám jako čaroděj druhé kategorie tak jednou za 5. let (ono je taky něco jako staniž se) ale řekl bych že ty máš v různých leženích ∞ - Stiskněte a držte klávesu levý Alt.
  Na numerické části klávesnice (napravo) zadejte číselný kód 8734.
  Pusťte levý Alt a se automaticky napíše.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!