Rusvesna: Přehled zpráv – 20.10.2021

1617310379-28691; Jihoafrická republika neschválila ruskou vakcínu „Sputnik V“ kvůli obavám ohledně adenoviru typu 5, který je využíván v jedné z dávek ruské vakcíny. Druhá dávka obsahuje adenovirus typu 26.
2; Letadlo McDonnell Douglas nedokázal nabrat výšku a havaroval při pokusu o start v Texasu. Na palubě se nacházelo 21 lidí. Všechny se podařilo evakuovat.
3; V důsledku seismické aktivity v okolí ostrova Iwodžima vypluly ze dna na hladinu japonské lodě z 2. světové války.
4; Facebook plánuje změnu názvu, informuje portál Verge.
5; Hacker se zmocnil státní databáze ID karet veškerého obyvatelstva Argentiny a nabídl ji k prodeji.
6; V Nejvyšší radě Ukrajiny prohlásili, že evropská plynová krize nutí Ukrajinu pokleknout před Ruskem a k přímým jednáním s Gazpromem. Autorkou výroku je poslankyně Ljudmila Bujmister.
7; Ruští inženýři vytvořili dřevoobráběcí automat, který za jediný týden vysoustruží dům ze dřeva.
8; Na Ukrajině promluvili o energetické katastrofě. Na trzích se zdroji energie na Ukrajině se vytvořila katastrofální situace, prohlásila národní Federace zaměstnavatelů Ukrajiny.
9; V Gruzii zveřejnili záběry se zadrženými podezřelými z vraždy ruské občanky Anastasie Šatalovové v Tbilisi.
10; Archeologové označili míru poškození Ščerbinského hradiště v Moskevské oblasti (Domodědovo) stavební firmou za katastrofu srovnatelnou snad jen s vyhořením chrámu Notre Dame.
11; V obchodním centru nedaleko Voroněže (Pavlovsk Voroněžskij) došlo k výbuchu. K požáru nedošlo.
12; Generál ukrajinských ozbrojených sil informoval o zbraních, které jsou nezbytné pro boj s Ruskem. Bývalý zástupce náčelníka Generálního štábu ukrajinské armády Igor Romaněnko vyjmenoval druhy zbraní, které umožní Ukrajině držet krok s Ruskem.
13; V centru Damašku v důsledku teroristického činu explodoval autobus. Zahynulo 14 syrských vojáků.
14; USA neumožní Tálibům přístup k rezervám afghánské centrální banky. Tálibové vyzvali USA, aby zrušila blokování více než 9 miliard dolarů, které jsou drženy v zahraničí.
15; Římsko-katolická církev na tři roky zakázala sicilské Catanii jmenování kmotrů a kmoter.
16; Lékaři doporučili hospitalizaci Saakašviliho. Michaila Saakašviliho navštívilo v úterý konsilium lékařů vytvořené na pokyn gruzínského ministerstva zdravotnictví.
17; V USA chirurgové transplantovali ledvinu genově modifikovaného prasete na člověka. Orgán funguje normálně.
18; V OSN dostali dopis od dvanáctileté dívenky Fainy Savenkovové, kterou ukrajinští nacisté zařadili na seznam Mirotvorec.
19; Před sídlem OBSE v Doněcku byla instalována značka „Pozor, slepí chodci!“
20; Bělorusko uzavřelo generální konzulát v New Yorku v souladu s rozhodnutím rady ministrů republiky, které podepsal i premiér Roman Golovčenko.
21; Ukrajinská armáda konala vojenská cvičení v bezprostřední blízkosti hranic s Krymem v Chersonské oblasti. Jednalo se o nácvik reakce na vpád živé síly a obrnění techniky.
22; V Kremlu komentovali fámy o přestavbě vlády. Dmitrij Peskov prohlásil, že Kreml nikdy neavizuje takové změny dopředu.
23; Cena plynu v nových kontraktech vzrostla v Evropské unii o 5,6% a dosahuje téměř 1.040 USD za tisíc metrů krychlových.
24; Kyjevská junta (pardon: současné politické vedení té nejsamostatnější, nejsuverénnější a nejsoběstačnější Ukrajiny) vytvořila zvláštní slovníček pojmů, které lze používat v souvislosti s Krymem a Donbasem. Státní převrat je „revoluce důstojnosti“ či „euromajdan“, návrat Krymu k Rusku je „dočasná okupace poloostrova Krym ze strany Ruska“, „ruská invaze na Krym“ nebo „zabrání Krymu“. Občanská válka na Východě země se bude povinně označovat jako „ruská ozbrojená agrese proti svrchované Ukrajině“ atd.
25; V Kremlu slíbili, že prostudují Erdoganova slova o stálých členech Rady bezpečnosti OSN. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov slíbil, že se blíže seznámí s výrokem tureckého prezidenta o tom, že osudy světa by neměla řídit hrstka vítězů Druhé světové války“.
26; Šéfka Ústřední volební komise RF Ella Pamfilova označila dvakrát vědomě hlasující Rusku žijící v Izraeli Julii Iljinskou za „volební recidivistku“.
27; V Luganské lidové republice zaregistrovali činnost ukrajinského zařízení pro radioelektronický boj u čtyř obcí v Ukrajinou kontrolovaných částech Donbasu.
28; Jihokorejské ministerstvo zahraničí komentovalo možné zrušení sankcí proti KLDR v zájmu utlumení severokorejského raketového a jaderného programu.
29; Vjačeslav Volodin navrhl poslancům z Německa, aby projednali plynový trh. Politik zdůraznil nutnost vzájemného dialogu ohledně tohoto problému a navrhl zorganizovat společné setkání.
30; Taiwan vyhodnotil pravděpodobnost války s kontinentální Čínou jako velmi nízkou.
31; V USA budou zjišťovat, jak civilní zaměstnanec americké válečné námořní flotily získal tajné informace o ponorkách.
32; Ruské ministerstvo zahraničí: Na setkání „Moskevského formátu“ byla projednávána možnost uznání Tálibů. Oznámil to ředitel druhého odboru pro Asii Zamir Kabulov.
33; Na Ukrajině vyhlásili všeobecnou připravenost na topnou sezónu. Ukrajina je plně připravena na topnou sezónu v podmínkách energetické krize v Evropě. Celá země bude zásobena v zimě teplem, prohlásil premiér Denis Šmygal.
34; Vladimir Putin vyhlásil období od 30. října do 7. listopadu za období pracovního klidu při zachování výše platu. Pro řadu regionů volno začne už 23. října.
35; Moskvanům slibují od 21. října znatelné oteplení až o 10°C.
36; Rusové se okamžitě po vyhlášení „dlouhého víkendu“ začali shánět po letenkách.
37; Putin komentoval situaci na světovém energetickém trhu. Tyto události se negativně odrážejí i na samotném Rusku.
38; Španělský list La Razon označil ve svém článku Zelenského za diktátora a vyjmenovala znaky diktatury a likvidace demokratických institutů na Ukrajině.
39; Generál SBU a poslanec Kyjevské rady Viktor Kononěnko podal u Ševčenkovského soudu stížnost na nečinnost SBU v případu zpackané akce „Wagnergate“. Zelenského pro obvinil z vyzrazení státního tajemství.
40; Razumkov varoval Zelenského před následky předčasných voleb do Nejvyšší rady. Ukrajinský prezident si tím vystřelí do vlastní hlavy, a to ne jednou.
41; Putin: Rusko nemá zájem na růstu cen plynu v Evropě. Mělo by to negativní dopady i na samotný Gazprom.
42; Instagram zavedl nová pravidla: Výdělky bloggerů jsou v ohrožení,. Nová pravidla zakazují samolepky s odkazy na cizí stránky.
43; Putin přikázal vypracování komplexu opatření na zadržování růstu cen potravin. Je třeba představit komplex opatření i pro ochranu zemědělských výrobců.
44; Ve věku 100 let zemřel v Belgii sovětský veterán Druhé světové války Ivan Baškatov.
45; Pokerová hra. V Evropském parlamentu kritizovali obvinění na adresu Ruské federace v otázkách plynu. Obvinění ze strany spolupředsedkyně německé strany Zelených a kandidátky na kancléře Annaleny Baerbock ve smyslu, že Rusko hraje poker v otázkách dodávek plynu do Evropy, jen ukazují na nekompetentnost energetické politiky německé vlády.
46; V NATO prohlásili, že neexistují žádné plány na rozmisťování zbraní v kosmu.
47; Evropský parlament přiřkl Navalnému cenu Andreje Sacharova.
48; Generální prokurátor USA dostal Zuckerberga do role obžalovaného v případu úniku dat uživatelů Facebooku.
49; Šéf delegace Tálibů označil setkání v Moskvě za „velmi dobré“. Proběhlo v přátelské atmosféře.
50; Tak aspoň že za tohle nemůžou Rusové... Vědci dokázali, že za vyhynutí mamutů na Sibiři nemůže člověk, nýbrž změna klimatu. Závěry byly publikovány v prestižním časopise Nature.
51; V Radě federace označili nový „slovníček“ ohledně Krymu za ponížení Ukrajinců.
52; Vůdce hnutí Tálibán nevychází na veřejnost kvůli dronům USA. Hajbatulláh Achúndzáda se obává možného útoku amerických dronů.
53; Nová varianta kmene koronaviru byla zaznamenána v USA. Nový druh „britského“ kmene delta AY4.2 byl zjištěn v USA.
54; Expremiér Ukrajiny Nikolaj Azarov byl na dálku (v nepřítomnosti) „zatčen“ na Ukrajině v případu vlastizrady.
55; A co my? Operátor ukrajinské plynovodní soustavy oficiálně požádal o účast v procesu certifikace „Severního proudu – 2“.
56; Na Krymu byla vydána nová pravidla pro ubytovávání v hotelích. Ubytovat se mohou pouze osoby, které předloží QR kód nebo jiný doklad dokazující vakcinaci nebo negativní PCR test.
57; Migranti provedli další útok na hranici s Polskem. Polsko, Litva a Lotyšsko obviňují Bělorusko z vytvoření migrační krize. Podle polské pohraniční stráže bylo od začátku tohoto měsíce zjištěno více než 6 tisíc pokusů o nelegální překročení hranice z Běloruska.
58; Belgický politolog zhodnotil možnosti dialogu mezi Ruskem a NATO. Obě strany si prozatím ponechávají prostor pro dialog, a to včetně diplomatických kanálů.
59; V Nejvyšší radě schválili návrh zákona umožňující odvolat Klička. Zákon neumožňuje souběh funkce starosty a šéfa Kyjevské městské státní administrativy.
60; Na Ukrajině promluvili o návratu země do 90. let. Navzdory prohlášení vlády o připravenosti Ukrajiny na zimu může země narazit na nedostatek elektrické energie kvůli nedostatku paliva, říká Alexej Plotnikov.
61; V Moskevské oblasti je deset tisíc lůžek obsazeno pacienty s COVID-19.
62; Vůdce britské labouristické opozice vyzval k uvalení sankcí na aplikaci Telegram, kterou označil za aplikaci pro extremisty.
63; Ksenija Sobčak nedokázala při výslechu na policii předložit doklady o prohlídce po dopravní nehodě v Soči. Poté odmítla podepsat dokument o mlčenlivosti ohledně vyšetřování dopravní nehody.
64; V USA obvinili ruské hackery z útoku na mediální holding, který vedl k poruchám v řadě činností společnosti a skončil krádeží dat.
65; WHO potvrdila, že prověřování vakcíny „Sputnik V“ vstupuje do finální fáze.
66; Bývalý šéf lotyšské ústřední volební komise Arnis Cimdars, který vystupoval proti vakcinaci, zemřel ve svých 58 letech na COVID-19.
67; Kurs bitcoinu dosáhl nového historického maxima na hodnotě 66,1 tisíce dolarů.
68; Po bývalé právničce „Fondu pro boj s korupcí“ Ljubov Sobol bylo vyhlášeno pátrání.
69; V Turecku byla uvalena vazba na čtyři Rusy, jednoho Ukrajince a jednoho Uzbeka pro obvinění z vojenské a politické špionáže a z přípravy útoku na čečenské opozičníky.
70; Anglie má v úmyslu rozvíjet vojenský potenciál v Arktidě. Země musí rozvíjet digitální možnosti. Země které posílí své systémy řízení, mají větší šanci vyhrát konflikt v budoucnosti.
71; V Ruském fondu přímých investic počítají se schválením „Sputniku V“ už v nejbližších měsících.
72; Ruská vláda podpořila zákaz náhradního mateřství pro cizince.
73; Gruzínské úřady prohlásily, že mohou převézt Saakašviliho do vězeňské nemocnice. Bývalý gruzínský prezident, který vyhlásil hladovku, bude v případě zhoršení svého zdravotního stavu převezen do vězeňské nemocnice.
74; Polští pohraničníci použili proti migrantům na hranici s Běloruskem slzný plyn. Migranti z běloruské strany začali házet kameny a velké kusy dřeva na hraniční zábrany.
75; Situaci v Donbase se vyostřuje. Je třeba s nachystat na libovolný vývoj událostí, varuje Vladimir Zelenskij.
76; Poprvé v historii USA byl admirálem jmenován transgender. V třiapadesáti letech se v důsledku operativního zákroku stal “ženou“.
77; Šéfredaktor Bildu Julian Reichelt byl odvolán na základě sexuálního skandálu.
78; V Kyjevě navrhli, aby Evropa skladovala plyn v ukrajinských zásobnících, jejichž celkový objem činí 31 miliard kubických metrů.
79; Vědci informovali o katastrofálních následcích případného jaderného konfliktu mezi Pákistánem a Indií a daleko rozsáhlejšího konfliktu mezi Ruskem a USA.
80; Pokračuje v zabíjení lidí. V Nejvyšší radě prohlásili, že Porošenkova společnost ohrožuje národní bezpečnost.
81; Německo vystoupilo s výzvou adresovanou Rusku ohledně Donbasu. V Doněcku reagovali dotazem, proč Německo nevyzývá Kyjev, aby přestal zabíjet obyvatele Donbasu.
82; U Washingtonu byla kvůli hrozbě výbuchu uzavřena vojenská základna.
83; Ukrajinské úřady povolily vývoz částí lidských těl (anatomických materiálů) do zahraničí.
84; Etnikum zvané rusky „cyganě“ u Kyjeva volá o pomoc: Fašisti tu chtějí zorganizovat nový Babí Jar. Etnikum je vážně znepokojeno další vlnou pogromů. A vypadá to, že v tomhle příběhu bude ještě mnoho krvavých scén.
85; COVID katastrofa v Kyjevě: Katafalky se zemřelými čekají ve frontě u krematoria až dvě hodiny.
86; Oligarcha Děripaska nevybíravými slovy odsoudil počínání amerických úřadů. Nedávno v jeho domě ve Washingtonu proběhla důkladná desetihodinová domovní prohlídka.
87; Su-30 zahnaly letadla jaderní triády USA u hranic Ruska a Ukrjainy. Dvěma bombardérům B-1B a dvěma tankovacím letadlům se nepodařilo přiblížit k ruské hranici.
88; Úmrtnost s koronavirem dosahuje v Rusku rekordů. Celkový počet překročil 34 tisíc.
89; Poklonskaja zveřejnila fotografii v uniformě. Bývalá prokurátorka Krymu a bývalá poslankyně Státní dumy byla jmenována velvyslankyní na Kapverdách.
90; Bloomberg: Rusko dalo na srozuměnou, že bez“Severního proudu – 2“ Evropská unie nedostane víc plynu.
91; Rada bezpečnosti se na popud USA, Velké Británie a Francie sejde kvůli situaci v Severní Koreji.
92; Prezident Brazílie může být obviněn z masových vražd.
93; Potápěč u břehů Jaffy náhodou našel křižácký meč starý téměř tisíc let.
94; EU se chystá na společný nákup plynu od Ruska. Za fází popírání a vyjednávání přichází fáze smíření.
95; Připravují nás na to, abychom přestali topit, říká Jurij Tkačov. Horkou vodu na Ukrajině leckde „dekomunizovali“ už dnes.
96; Polsko zrazuje Ukrajinu kvůli „Severnímu proudu – 2“. Ukrajina už v Polsku přišla o veškerý respekt.
97; Severní mořská cesta může transformovat světovou logistiku během jediného roku. Rusko intenzivně investuje do rozvoje infrastruktury Severní námořní cesty a celoroční nonstop navigace se blíží.
98; Rusko přerušuje kontakty s NATO. Veškerý kontakt je vlastně už přerušen, ale podle názoru expertů se vlastně nic moc neděje.
99; Turci vsadili na Hitlera a prohráli. Erdogan teď chce přehodnotit výsledky Druhé světové války. S každým rokem se politika Turecka stává čím dál agresivnější a drzejší.
100; Takhle vypadá nezávislost? Nejvyšší rada na požadavek MMF omezila pravomoci rady Ukrajinské centrální banky.
101; Impeachment Zemana. V České republice startuje politická a ústavní krize.
102; Byl zadržen náměstek generální ředitele operátora kosmodromů v Rusku. Marat Arustamov byl zadržen na základě vnitřní prověrky provedené Roskosmosem.
103; KLDR uskutečnila start balistické rakety z ponorky. Vůdce země na testech rakety nebyl osobně přítomen.

Zdroj: https://rusvesna.su/news/

Překlady můžete podpořit na účtu číslo:63127359/0800
Pro zahraničí (Slovensko):
IBAN: CZ69 0800 0000 0000 6312 7359
BIC (Swift): GIBACZPX
Pro snazší identifikaci platby uveďte prosím slovo "Svodka".

Za Vaše finanční příspěvky předem srdečně děkuji
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!