Rusvesna: Přehled zpráv – 21.10.2021

7562892606860821; Čtyři lidé zahynuli při dopravní nehodě s autobusem ve Vladimirské oblasti.

2; V Kyjevě promluvili o převaze Ukrajiny nad Německem. V mnoha ohledech je ukrajinská armáda silnější než německá.

3; Obyvatelka Moskvy záměrně nakazila své příbuzné COVID-19 a sama zemřela.

4; Japonci vyzvali k zorganizování „krvavé námořní cesty“ pro Rusko. Čtenáři japonského listu Asahi zareagovali na proplutí rusko-čínské skupiny bojových plavidel přes mezinárodní Singapurský průliv do Tichého oceánu.

5; V Rusku zjistili novou mutaci koronaviru AY.4.2. Delta kmen koronaviru s označením AY.4.2. byl v Rusku zjištěn v jednotlivých izolovaných případech, což prakticky vylučuje jeho případné rozšíření. Lékař prohlásil, že ruské vakcíny chrání před novým kmenem COVID-19 včetně delta AY.4.2.

6; V Turecku byl pro podezření ze špionáže zadržen Ukrajinec naštvaný na Čečnu. Šest podezřelých se chystalo spáchat útoky na zástupce čečenské opozice.

7; V Indii proočkovali proti koronaviru přes miliardu lidí, což činí zhruba 72,5% populace.

8; Kyjev a Londýn projednávají dodávky bojových raket. Ukrajina má v úmyslu koupit od Velké Británie rakety Brimstone.

9; Trumpovská pravda. Trump avizoval spuštění vlastní sociální sítě TRUTH Social.

10; Na Sibiři boxer zabil pouhým nožem medvědici, která ho napadla a předtím rozsápala jeho přítele.

11; Indie rozmístila dělostřelecké prostředky M-777 (tažené dělo ráže 155 mm) nedaleko hranic s Čínou.

12; WHO obnovila proceduru schvalování“Sputniku V“. Proces se dostal do závěrečné fáze. Skupina inspektorů by měla brzy navštíví Rusko. Specialisté budou sbírat data o vakcíně.

13; V Kyjevě prohlásili, že Ukrajina se může stát čtvrtou vojensky nejsilnější zemí v NATO (patrně po USA, Turecku a Francii – před Německem a Velkou Británií).

14; Tajné informace o jaderných ponorkách USA mohla dostat Francie. Francie mohla být tím státem, kterému inženýr amerického válečného loďstva Jonathan Toebi a jeho žena Diana pokoušeli prodat informace o amerických jaderných ponorkách.

15; Začne to na Ukrajině. Žirinovskij už ví, kdy a kde začne Třetí světová války. Hlavním směrem, kudy bude napadeno Rusko. Bude Ukrajina, na kterou už nyní NATO vozí zbraně a munici pod rouškou pravidelných společných cvičení s ukrajinskou armádou.

16; Do nejvyšší Rady chtějí předložit návrh zákona o euthanasii. Iniciátorem je poslankyně za Sluhu národa Galina Treťjakova.

17; Velká Británie končí s podporou Ukrajiny po vojenské linii. Britská vláda informovala o vyřazení Ukrajiny ze seznamu zemí, které dostávají oficiální pomoc v letech 2021 až 2022.

18; V Kremlu informovali o velké tiskové konferenci Vladimira Putina. Ta loňská se konala 17. října.

19; Od 30. října do 7. listopadu budou v Rusku vyhlášeny dodatečné školní prázdniny. Jde o opatření, které by mělo zvrátit či alespoň zbrzdit nepříznivé trendy kolem koronaviru z posledních týdnů .

20; Ukrajina je připravena přidat Severoatlantické alianci nové kapacity a síly v případě svého vstupu do NATO. Alexej Arestovič prohlásil, že země je technicky připravena na vstup do Aliance.

21; Země NATO připravily plán pro případ napadení ze strany Ruska. Plán má být potvrzen na setkání v Bruselu.

22; Valentina Matvienko prohlásila, že Ruská federace je ochotna k dialogu a jednáním s NATO, pokud z jeho strany přijde příslušný signál.

23; Na Ukrajině byly zraněny dvě děti při pádu stromu na mateřskou školu. Chlapec má zlomenou holenní kost a o život dívenky bojují lékaři na oddělení ARO.

24; V ruské centrální bance informovali o typických znacích finančních podvodníků. Ti si často pronajímají honosné kanceláře v obchodních čtvrtích, aby mohli imitovat legální činnost. Přitom se zaměřují na individuální způsoby podvádění lidí s velkým kapitálem.

25; Anglie potvrdila prodej Raket Ukrajině. Mohou být využity proti pozemním cílům z bojových letadel nebo z pozemních odpalovacích zařízení.

26; Americké jednotky provedly cvičení poblíž ruských hranic na Aleutských ostrovech v rámci manévrů Noble Defender na Aljašce.

27; Porošenkovi poslanci „zazpívali“ v Nejvyšší radě píseň o Banderovi.

28; Svět nyní horečně vyhodnocuje vystoupení Vladimira Putina na plenárním zasedání mezinárodního klubu Valdaj. 18. každoroční zasedání na téma „Globální problematika XXI: člověk, hodnoty, stát“ probíhá v Soči od 18. do 21. října. Akce se účastní zástupci 45 zemí.

29; Ukrajinský poslanec Ilja Kiva byl kvůli svému blahopřání Putinovi vyloučen ze strany Opoziční platforma Za život“.

30; Ukrajinské národní mužstvo odmítlo svou účast na mistrovství Evropy v plavání, které se koná v Rusku od 2. do 7. listopadu.

31; Vladimir Putin prohlásil, že v Rusku si lidé i instituce vypracovali imunitu proti extremismu

32; Putin vyzval ke společnému postupu v boji proti COVID-19. Prozatím se pandemie stala spíše faktorem rozdělujícím než stmelujícím. Rusko vyzývalo a vyzývá k odhození nemístných ambicí.

33; Prudká reakce mládeže na COVID-19 ve světě vyvolává obavy, prohlásil Putin. Prudká reakce celé společnosti a hlavně mládeže v mnoha zemích světa jasně ukázala, že příčina sociálního podráždění a nespokojenosti je mnohem hlubší.

34; Jen v Moskvě bylo zraněno od začátku roku přes 350 dětských chodců v důsledku dopravních nehod.

35; Divoký kapitalismus nefunguje, prohlásil Putin a doložil to na příkladu stávající energetické krize.

36; Rusko učiní, co bude v jeho silách v zájmu spolupráce s mezinárodními partnery. Řešit světové problémy bez těsné spolupráce není možné.

37; Putin označil OSN za nepominutelnou hodnotu pro všechny, kterou je třeba zachovat a při případné reformě nevylít s vodou i dítě.

38; Putin označil genderové principy výchovy dětí na Západě za obludné. Co může přinést pozitivního, když se dětem na Západě bude podsouvat, že mají právo si vybrat, jakého chtějí být pohlaví. To, v co se změnila diskuse o právech mužů a žen na Západě označil z totální fantasmagorii. Boj za rovnoprávnost se mění v dogmatismus na hranici absurdity.

39; Putin označil umírněný konzervativismus za nejrozumnější princip. V nadcházející éře proměny světa, jejíž výsledky ještě neznáme, je uměřený konzervativní přístup tou nejrozumnější linií chování.

40; Pentagon oznámil tři úspěšné testy novinek v oblasti nadzvukových zbraní.

41; Putin označil ideje Martina Luthera Kinga za skutečnou hodnotu. Není důležitá barva kůže,ale to, jak si dotyčný počíná.

42; Putin srovnal marxistický model lidské morálky se současným modelem západních hodnot.

43; Putin promluvil o změně pojetí pokroku ve světě. V Rusku jen nevěřícně koukáme na procesy, které se rozvíjejí v zemích, které si zvykly považovat se za vlajkové lodi pokroku.

44; Vladimir Putin se také věnoval otázce zavírání a otevírání hranic. Dokud se některé státy mohou spoléhat na své komparativní výhody, pak hned vyzývají k otevření cizích hranic, ale jakmile si někde někdo počíná úspěšněji, hned spěchají, aby uzavřely svoje vlastní hranice.

45; Putin označil nynější stav světa za produkt selhání studené války. Světu se nikdy nepodařilo naladit mírové soužití jinak než za cenu velké války. Dnes máme šanci vytvořit precedens.

46; Putin označil globální digitální platformy za pomíjivost. Pokusy globálních digitálních platforem uzurpovat si funkce, které patří státu, nemohou projít.

47; Putin: Revoluce – to není východisko z krize, ale naopak na její zhoršení.

48; Putin prohlásil, že ztráty v důsledku pandemie jsou u hlavních účastníků vyšší než v důsledku První světové války.

49; Putin: Pandemie ukázala na zásadní roli státu. Pandemie koronaviru ukázala, že jen státy jsou jednotkami tvořícími strukturu světa.

50; Putin označil humanistické hodnoty Západu za „kecy a tlachy“. Dokud jsou v platnosti sankce pro země, které nesmírně potřebují mezinárodní pomoc během pandemie, pak veškeré debaty o humanistických kořenech jsou prázdné kecy.

51; Putin vyjmenoval cennosti sjednocující všechny národy. Každý národ má své vlastní rysy, ale všechny spojuje hodnota života a rodiny.

52; Putin informoval, že Rusové si ve své zemi nejvíce váží stability a možnosti normálního rozvoje.

53; Rakouská ministryně vyzvala k co nejrychlejšímu spuštění „Severního proudu – 2“. Moskva a Vídeň musí rozvíjet dvoustranné vztahy, protože Rusko je velmi důležitý ekonomický partner Rakouska.

54; Z Turecka jsou připraveni vyhostit velvyslance deseti západních zemí. Jakým právem poučujete Turecko na jeho vlastním území? Nedávno velvyslanci Německa, Dánska, Kanady, Nizozemska, Nového Zélandu, Norska, USA, Finska a Švédska zveřejnili společné prohlášení o podpoře Osmana Kavaly, tureckého aktivisty a filantropa, který se od roku 2017 nachází ve vězení bez rozsudku..

55; Putin komentoval Erdoganova slova o změně světové rovnováhy sil. Erdogan prohlásil, že po Druhé světové válce tu byla jakási rovnováha sil, ale nyní se prudce mění.

56; Úroveň inflace v zemích eurozóny dosáhla maxima za 13 let. Nejvíc ceny poskočily v energetice (17,4%) , u průmyslového zboží a potravin (2,1%) a služeb (1,7%)

57; Putin označil srovnávání komunistů s nacisty za nepřípustné. Nynější ruská vláda má mnoho výhrad k vůdcům z let 1917 až 1990, ale stavět do jedné řady komunisty a nacisty v předvečer Druhé světové války je absolutně nepřípustné.

58; Putin: Stalin se upřímně snažil odvrátit Druhou světovou válku. Je možné se na Stalina dívat dost různě, ale sovětské vedení odhodlaně bojovalo z to, aby byl odvrácena Druhá světová válka.

59; Putin přirovnal Rusko k tavicím kotli nejrůznějších národů podobnému, jakým jsou USA.

60; Vladimir Putin promluvil o snižující se roli Západu na mezinárodní scéně. Mnohasetletá dominance Západu ve světovém společenství dnes ustupuje mnohem pestřejšímu systému.

61; Oficiální představitelka ruského ministerstvo zahraničí vyjádřila pochybnosti, že USA se zasazuje o realizaci Minských dohod.

62; Vladimir Putin: Pokusy omezit naši suverenitu v Arktidě bereme jako útok na sebe.

53; USA vytvoří komerční kosmickou stanici. Soukromé společnosti Nanoracks, Voyager Space a Lockheed Martin se spojily za účelem vytvoření první komerční kosmické stanice.

54; V Bundestagu vyzvali k co nejrychlejšímu spuštění „Severního proudu – 2“.

55; Jaderná ponorka uskutečnila start balistické rakety Bulava.

56; Vladimir Putin se vyjádřil k vojenskému ovládání Ukrajiny ze strany NATO resp. USA a označil tuto situaci za ohrožení Ruské federace.

57; Na Sacharovovu cenu navrhli Navalného Ukrajinci.

58; Putin označil situaci na Ukrajině za slepou uličku.

59; V Německu se vracejí k myšlence zkapalněného plynu jako náhradě za ruský plyn.

60; Rusko získá přístup k představiteli Luganské republiky unesenému ukrajinskými tajnými službami.

61; Prezident může za 600 tisíc úmrtí na koronavirus. V Brazílii výbor Kongresu vynesl šílený rozsudek. Výbor obviňuje hlavu státu z devíti zločinů. Obvinění ze zločinů proti lidskosti poputuje do Haagu.

62; Je to děsivé: Světlo na konci tunelu není vidět. COVID katastrofa ve Lvově. Nemocnice jsou přeplněné těžce nemocnými pacienty a zdravotnici pracují na hranici svých fyzických možností.

63; Moskva a Moskevská oblast zavádějí vážná COVID omezení. Zhruba na úrovni z jara 2020.

64; Úder ukrajinské armády na Doněck. Místní úřady informují o zraněných a o materiálních škodách. Poprvé od dubna tohoto roku byly obce Doněcké lidové republiky ostřelovány z dělostřeleckých zařízení ráže 152 mm.

65; Koronavirus v Rusku: přes 36 tisíc nových nákaz za 24 hodin.

66; Došlo k úniku páry na Rostovské jaderné elektrárně. Byl zastaven blok č. 2.

67; V Pobaltí tvrdí, že běloruské úřady záměrně pouštějí na území svého státu lety s migranty a dopravují je k hranicím EU.

68; Na Ukrajině informovali o vývoji zdravotního stavu Leonida Kravčuka. Bývalý prezident prochází úspěšnou rehabilitací.

69; Největší lesní společnost Dálného Východu nejspíš ovládnou Japonci.

70; Doktor Komarovskij se obrátil naléhavě na Ukrajince. Varoval, že došla místa v márnicích. Na hřbitovech prý ale ještě jsou...

71; Margarita Simoňjan se obrátila na odpůrce vakcinace proti COVID-19: Klidně se duste na umělé plicní ventilaci, plazte se po přeplněných nemocnicích, ale odpustit smrt dětí mojí země vám prostě nemohu. V Rusku začaly na COVID-19 umírat děti. Nakolik za tento stav mohou odpůrci očkování, se ovšem zjistit nedá.

72; Nová Vojenská doktrína Ruska a Běloruska je odpovědí na agresi NATO.

73; Zbraně Třetí světové války. Rusko se dostalo na první místo v závodech ve zbrojení. Bleskové tempo vědecko-technického progresu je ve vojenské sféře obzvláště dobře vidět.

74; Odmítnutím vrátit uneseného představitele Luganské lidové republiky Andreje Kosjaka Ukrajina maří příměří.

75; Kyjevští policisté zbili muže páčidlem během zatýkání. Kopali ho, zalamovali prsty, až oběť ztratila vědomí.

76; Utržená ruka a panika velitele brigády. Ukrajinské jednotky utrpěly velké ztráty v živé síle.

77; Svět čeká větší katastrofa než pandemie koronaviru, říkají vědci. Varují před změnami klimatu a jejich následky.

78; Záporožská automobilka plánuje, že bude vyrábět terénní vůz Odessa. Nakolik se bude lišit od svého čínského příbuzného, se zatím neví.

79; Podvodníci připravili profesora Igora Jakovenka, který napsal knihu o „fenoménu dobytka“, o všechny úspory a o byt.

80; Syrské jednotky zvláštního určení se chystají osvobodit města od teroristů.

Zdroj: https://rusvesna.su/news/

Překlady můžete podpořit na účtu číslo:63127359/0800
Pro zahraničí (Slovensko):
IBAN: CZ69 0800 0000 0000 6312 7359
BIC (Swift): GIBACZPX
Pro snazší identifikaci platby uveďte prosím slovo "Svodka".

Za Vaše finanční příspěvky předem srdečně děkuji
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!