Rusvesna: Přehled zpráv – 23.10.2021

19004600_big15605983611; Moldavská premiérka prohlásila, že Věčný oheň nebyl uhašen kvůli úspoře plynu, nýbrž kvůli technické poruše.
2; Kurs dolaru se v pátek poprvé od června 2020 propadl pod 70 rublů.
3; Odtajněná Balaklava: Minulost a současnost podzemní základny sovětských ponorek. V květnu 2021 bylo v Balaklavě po první etapě rozsáhlé rekonstrukci otevřeno unikátní muzeum dějin studené války. Expozice jsou rozmístěny v protiatomovém krytu pro ponorky a sklad jaderných zbraní.
4; Šéfka strany Baťkivščina prohlásila, že Ukrajina vždycky používala výhradně ruský plyn a situaci s reverzními dodávkami označila za velký podvod.
5; Ukrajinská armáda vede nebývale intenzivní ostřelování Doněcka. Ozbrojené formace Ukrajiny několik hodin v kuse ostřelovaly Doněck. Jeho obyvatelé publikují záběry na sociálních sítích.
6; Na Ukrajině vysvětlili, proč se Kyjev ve skutečnosti bojí návratu Krymu a Donbasu. V“či obyvatelům těchto regionů vystupuje z pozice síly, a musí tedy počítat s tím, že v případných volbách by tamní voliči (pokud by bylo zachováno jejich volební právo) volili Opoziční platformu Za život.
7; Technogenní katastrofa. Ukrajinci byli označeni za plynová rukojmí Zelenského. Bývalý poslanec Nejvyšší rady Jevgenij Murajev ve vysílání stanice Ukrajina24 obvinil stávající kyjevskou moc z krátkozraké politiky, v jejímž důsledku trpí a ještě budou trpěn řadoví Ukrajinci.
8; Iskander úspěšně zasáhl cíl na střelbách u zahraničního zákazníka. Operativně.taktický raketový komplex „Iskander-E“ předvedl bezprecedentní přesnost: Ze vzdálenosti 180 km zasáhl přímo nitkový kříž pozemního cíle.
9; Koronavirus: Krematorium v Oděse pracuje bez přestávky. Činnost zařízení je rozplánována na minuty. Na rozloučení s příbuznými je vyhrazeno pouhých 20 minut.
10; Biolog kritizoval uklízení listí z vnitrobloků obytných komplexů. Opadané listí je důležitou součástí lesních ekosystémů.
11; Zelenského asistent nedokázal přímo odpovědět na otázku o offshorovém skandálu. První asistent prezidenta Ukrajiny Sergej Šefir nedokázal odpovědět na otázku k offshorovému skandálu kolem studia Kvartal 95, které kdysi zakládal spolu s nynějším prezidentem Ukrajiny.
12; Britský expert na otázky Ukrajiny předpověděl „porážku“ Ruska kvůli „Severnímu proudu – 2“. Nějakou dobu po spuštění plynovodu „Severní proud – 2“ se Rusko může stát poraženou stranou. Po půlroce povedou nadprůměrné dodávky plynu do Evropy k propadu jeho ceny.
13; Gazprom posouvá každodenní produktivitu Podzemních zásobníků plynu na hodnotu 847,9 milionů kubických metrů. Gazprom pokračuje v čerpání plynu do ruských podzemních zásobníků.
14; Právníci informovali o tom, že pracovníci ruských obchodů sice nemají právo nevpustit zákazníky bez roušky, ale mají právo jej neobsloužit u pokladny a po nulové reakci na upozornění ho dokonce vyhnat z provozovny.
15; Kosmonauti na Mezinárodní kosmické stanici se zúčastní celoruského sčítání lidu.
16; Lékař a televizní moderátor Alexandr Mjasnikov vyjmenoval v televizi Rossija 1 lékařské preparáty, které nejvíce poškozují lidské srdce. Jsou mezi nimi například základní léky proti rakovině. Při nesprávné použití mohou poškodit srdce i nesteroidní antiflogistika (protizánětlivé preparáty) jako Ibuprofen, Diclofenac nebo Indometacin. Při srdeční nedostatečnosti jsou tyto léky přímo kontraindikovány. Kromě toho antibiotika mohou vyvolávat arytmii a negativně ovlivňovat činnost jiných orgánů. Digoxin používaný při srdeční nedostatečnosti (selhání srdce) a fibrilaci může při předávkování vést ke smrtelné arytmii. Dlouhodobé užívání léků na pálení žáhy vede k narušení vstřebávání hořčíku, což vede také ke snížení hladiny vápníku a draslíku. Proto se zvyšuje riziko anémie a infarktu. Na seznam potenciálně nebezpečných léků Mjasnikov zařadil i vazokonstriktory, diuretika, laxativa a betablokátory.
17; Bojové lodě Ruska a Číny poprvé uskutečnily společné hlídkování. V západní části Tichého oceánu.
18; Proti dvaadvacetileté bloggerce Lolitě Bogdanovové, která obnažila své poprsí před chrámem Vasila Blaženého, bylo zahájeno trestní řízení pro urážku náboženských citů věřících. Podle slov bloggerky je video několik let staré a ona nemá nic společného s jeho zveřejněním.
19; Turecko zahájilo nákup amerických stíhaček F-16.
20; V Rusku bylo za posledních 24 hodin odhaleno 37.678 nových případů nákazy. Za poslední den zemřelo 1.075 osob v souvislosti s koronavirem.
21; Kyjev dostal od USA várku protitankových komplexů Javelin, munici ráží používaných v NATO a lékárničky.
22; Moldavská premiérka odmítla uznat dluh za plyn, který má vůči Rusku. Moldávie odmítla uznat historický dluh. Premiérka prohlásila, že výše dluhu je obrovská, a myslí si, že by toto téma nemělo figurovat při rozhovorech o novém kontraktu.
23; Čtenáři japonského listu Hokkaido vyzvali k vybojování Kuril vojenskou silou.
24; Na Ukrajině se rozrůstá skandál kolem bývalé poslankyně Nejvyšší rady Naděždy Savčenko, která byla přistižena s padělaným covid-certifikátem.
25; V Litvě navrhují, aby si běženci pronikající do Litvy přes běloruské území sami postavili plot, který má bránit jejich pronikání do Evropy.
26; Prezident Kirgizie vyloučil jakoukoli pravděpodobnost rozmístění americké vojenské základny v zemi.
27; NATO stahuje síly k ruským hranicím. Ministr obrany Ruska armádní generál Sergej Šojgu prohlásil, že v důsledku takových výzev, jakou byla například ta poslední ze strany německé ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer, NATO důsledně stahuje vojenské síly k ruským hranicím. Čím skončil podobný postup v minulosti pro Německo a celou Evropu, by měla německá ministryně obrany snad vědět...
28; Kyjevské úřady vypnuly Tepelnou elektrárnu ve Slavjansku kvůli nedostatku uhlí. Ve skladech je jen zhruba čtvrtina uhlí, než je potřeba. U některých tepelných elektráren zůstalo palivo už jen na několik dní.
29; Expert komentoval Zelenského slova o nabídce padesátiprocentní slevy Gazpromu za tranzit. Prohlásil, že jde jen o křečovitou snahu zachovat ekonomickou a finanční šedou zónu kolem tranzitu.
30; V Doněcké republice byla zpřísněna omezení kvůli situaci s koronavirem. Zakazuje se konání sportovních, kulturních a zábavních akcí.
31; Americký herec Alec Baldwin se zúčastnil uzavřeného ceremoniálu rozloučení s kameramankou Galinou Hutchins, kterou nešťastnou náhodou zastřelil během natáčení.
32; Vědci spočítali frekvenci opakovaných nákaz COVID-19. Neočkovaní riskují, že se mohou opakovaně na kazit každého půl roku i častěji. Příčinou je postupně slábnoucí imunita po prodělání onemocnění. Pacienti mladší 65 let jsou půl roku chráněni z 80%, starší jen z 47%.
33; Finská švédsky píšící novinářka Anna-Lena Laurén označila Petrohrad za nejruštější město. Prý snad ještě ruštější než Moskva. Město považuje za součást historie své země.
34; Ve Velké Británii vyjmenovali tři strašlivé chyby Evropské unie. EU se změnila v nepovedenou federaci připomínající disneyovskou pohádku v obalu záludných právních kliček.
35; Velký požár zachvátil mrakodrap v Dubaji. Obyvatele se podařilo včas evakuovat a oheň zlikvidovat.
36; Merkelová promluvila o dávných rozporech s Putinem. Prohlásila, že už v roce 2001 nesouhlasila s některými tezemi jeho projevu v Bundestagu. Například nemohla pochopit proč je pro Putina rozpad Sovětského svazu tak tragickou událostí. Dále přiznala, že si vůbec nedokázala představit, že situace v roce 2014 skončí válečnými událostmi.
37; Turecko prohlásí velvyslance deseti zemí za nežádoucí osoby kvůli jejich výzvě k propuštění ochránce lidských práv Osmana Kavaly. Jejich počínání je v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích. Jedná se o velvyslance USA, Kanady, Německa, Francie, Finska, Dánska, Nizozemska, Norska, Švédska a Nového Zélandu.
38; V USA ve věku 82 let zemřel ruský miliardář ze seznamu Forbes Valentin Gaponcev.
39; Facebook zažaloval obyvatele Ukrajiny Alexandra Solončenka za krádež údajů 178 milionů uživatelů. Hacker je známý pod přezdívkou Solomame.
40; Manželka uneseného důstojníka Luganské lidové republiky Andreje Kosjaka Taťjana Varaksina se vysmála „chrabrosti“ kyjevských ozbrojenců. Dopustili se zločinu. Oni vůbec neměli právo se ho dotknout. Deset chlapů se samopaly na jednoho neozbrojeného – k tomu asi mnoho odvahy nepotřebujete...
41; Gazprom pohrozil Moldávii zastavením dodávek plynu, jestli nebude zaplacen dluh za již dodaný plyn. Ten činí 433 milionů, kompletně i s penále 709 milionů dolarů.
42; Na ruském ministerstvu zahraničí komentovali pokusy vyhostit ruské diplomaty z Prištiny. Tyto osoby jsou akreditovány při misi OSN v Kosovu a nemají absolutně žádný vztah k strukturám samozvaného státu Kosovo.
43; Bývalý premiér Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj předpověděl nevyhnutelnou válku v Donbasu. Podle jeho slov ukrajinská moc nejeví absolutně žádnou ochotu k mírovému urovnání v Donbasu.
44; Bývalého gruzínského prezidenta Saakašviliho převážejí do vězeňské nemocnice, kde ho budou ohrožovat tisíce zločinců.
45; Facebook chystá velký reset a hází rukavici vládám. Během několika dní Zuckerberg vyhlásí rozsáhlý reset Facebooku.
46; Polsko se pochlubilo zbraní okopírovanou od Ruska. Při vývoji polského přenosného protivzdušného raketového komplexu Piorun (Perun) bylo využito mnoho ruských technických řešení.
47; Francouzský člen Doněcké domobrany Francois Modeme překvapil Donbas Stierlitzovou oblíbenou písní. V Doněcku žije už mnoho let.
48; U Kyjeva třicetiletý opilý zločinec z Borispolského okresu ozbrojený pistolí vyloupil pokladnu, ukradl potraviny a střílel po automobilu. Po necelé hodině byl zadržen. Hrozí mu 3 až 7 let odnětí svobody.
49; Jelcin centrum v Jekatěrinburgu čelí halasnému skandálu. Hrozí, že přeruší spolupráci s organizátory festivalu Ural Music Night.
50; V Zabajkalsku osmiletý školák zabránil hrůznému zločinu. Všiml si, jak opilý muž odvádí s sebou dítě z dětského hřiště. Okamžitě běžel za svou matkou a ta zavolala policii. Policisté už věděli, kdo může být onen muž, a šli najisto do jeho bytu. Tam ale nikdo nebyl, a tak vtrhli na půdu, kde je našli. Do spáchání sexuálního násilného zločinu v tu chvíli zbývaly možná ani ne minuty...
51; Rusko by si mělo přiznat realitu. Ukrajinský ministr zahraničí promluvilo podmínce dobrých sousedských vztahů. Rusko by mělo uznat, že Rusové a Ukrajinci jsou dva různé svébytné národy. Parně ale nedomyslel, ke kterému z těchto dvou „různých“ národů by se přihlásily miliony ukrajinských občanů převážně z jihu a Východu země...
52; „Vzkažte prosím dospělým, aby nikdy, ale opravdu nikdy nestříleli po dětech“. Zpěvačka Čičerina zazpívala před Kanceláří mise OBSE. Mezi skladbami nechyběla ani píseň o dětských obětech války v Donbasu věnovaná maličké dívence Aně Kostěnko, která zahynula v důsledku ostřelování.
53; Americké ministerstvo spravedlnosti: Američtí žoldáci mučili a zabíjeli lidi v Donbasu. Americké ministerstvo spravedlnosti se chystá vyšetřovat zločiny svých vlastních občanů, kteří bojovali a dosud bojují v ukrajinských vojenských jednotkách v Donbasu.
54; Ve věku 80 let zemřel legendární sportovec (lyžař) SSSR Vjačeslav Veděnin, který vešel ve známost tím, že na olympiádě v Sapporu před japonským císařem nesklonil sovětskou vlajku.
55; V Soči obyvatelé zablokovali páteřní komunikaci na protest proti nové úpravě provozu, která je nutila dělat dvacetikilometrovou zajížďku a navíc způsobovala mnohahodinové zácpy. Starosta Soči Alexej Kopajgorodskij oznámil, že na problematických úsecích bude obnoven původní režim provozu.
56; Ostudné stažení amerických vojsk z Afghánistánu: Pentagon a Státní department zahajují vyšetřování.
57; V ukrajinských věznicích se objevila nová placená služba. Vězni si mohou zaplatit soukromé telefonické rozhovory nebo čas strávený u internetu.
58; Ukrajinské úřady navrhují obyvatelům Krymu a Luganské/Doněcké lidové republice, aby volali Zelenskému. Ukrajinské ministerstvo digitalizace má do dvou týdnů vypracovat technické zadání pro realizaci avizovaného programu.
59; Předseda Rady pro bezpečnost a obranu Ukrajiny Alexej Danilov: Oligarchové sabotují dosažení energetické rovnováhy na Ukrajině.
60; Program Artemis: NASA plánuje brzký let na Měsíc: Po 55 letech se chtějí „vrátit“ na Měsíc.
61; Levice a vlastenci organizují „křížovou výpravu“ za sociální stát. Byl zveřejněn studijně-rozborový materiál o politických pohybech a posunech v ruské ekonomice, vzdělání, zdravotnictví, demografii, lesnictví, rybolovu, důchodovém systému, odpadovém hospodářství, korupci, postsovětské integraci a sociálním dialogu. Text obsahuje i propracované návrhy řešení neřešených problémů.
62; Jak Evropa obviňuje Rusko z rozpoutání Druhé světové války. Přitom právě nejhlasitější Polsko bylo první, které se podílelo s Hitlerem na dělbě první kořisti – Československa.
63; Bod varu: NATO vyhrožuje Rusku použitím zbraní. Summit Aliance v Bruselu připomínal dýchánek rusofobů.
64; Alexej Selivanov píše o vztazích obyvatel Donbasu k ukrajinským patriotům, k ukrajinským ozbrojeným silám, SBU či stránkám Mirotvorec.
65; Evropané jsou zaskočeni udělením Sacharovovy ceny Navalnému. Mezi laureáty všemožných lidskoprávních cen došlo k tak výrazné obměně generací, že je to trapné i samotným Evropanům.
66; V Evropském parlamentu zaznělo, že Putin používá dodávky plynu jako zbraň. Manfred Weber (člen bavorské CSU) se vyslovil pro nastolení tvrdé linie vůči Rusku.
67; Děsivá situace: Přes tisíc zemřelých denně s koronavirem? Rada pro národní bezpečnost Ukrajiny předpovídá, že v počtu úmrtí s koronavirem země brzy dožene čtyřikrát lidnatější Rusko. Velký problém nastává, když lidé, kteří se nenechali očkovat, se dostávají do nemocnic.
68; Evropská unie uvalí nové sankce na Bělorusko kvůli migrantům. Mluví se o tom v prohlášení nejvyšších představitelů země EU po summitu v Bruselu.
69; V EU mají v úmyslu vytvořit strategickou zásobu plynu. Informovala o tom šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen.
70; Potraviny ve světě budou nadále zdražovat. Nejpatrnější bude tento proces v rozvojových zemích.
71; Na Doněckou lidovou republiku dopadá úder za úderem. Ukrajinská mise ve Společném centru pro kontrolu a koordinaci příměří je totálně zdiskreditovaná.
72; Japonsko si stěžuje na novou ruskou metodu vedení války (míněn způsob „anexe“ Krymu). Ministr obrany vyzval k urychlení zavádění nových technologií pro boj s jinými zeměmi – konkrétně proti Číně či Severní Koreji.
73; Ukrajina je kolébkou fašismu. Ilja Kiva podezírá své spolustraníky z Opoziční platformy Za život z vandalismu. Oznámil, že v Poltavě někdo rozbil pamětní desku jeho dědečka – hrdiny Sovětského svazu.
74; Izraelský premiér komentoval své první setkání s Putinem. Podle Bennetových slov nejsou vztahy s Ruskem pro Izrael pouze strategickou záležitostí.
75; Velká Británie rozvinula tajnou speciální operaci proti Rusku a Číně, píší Financial Times. Podle listu byl speciální odbor vytvořen už před šesti lety, ale tehdy měl jiné cíle.
76; Patetický diletant. Na Krymu zareagovali na Arestovičova slova o „velké válce mezi Ruskem a Ukrajinou. Arestovič prohlásil, že Ukrajina povede diverzní válku proti Rusku v případě plnohodnotné agrese ze strany Ruska.
77; Ukrajina dostala třetí várku vojenské pomoci z USA. Předcházející várky přišly už 10. a 18. října.
78; V Rusku reagovali na žádost Číny zvýšit dodávky zdrojů energie. K poruchám v dodávkách energie dochází v souvislosti s úsilím úřadů snižovat emise kysličníku uhličitého. Rusko je ochotno vyhovět, ale v podmínkách pandemie je problém s dopravou uhlí.

Zdroj: https://rusvesna.su/news/

Překlady můžete podpořit na účtu číslo:63127359/0800
Pro zahraničí (Slovensko):
IBAN: CZ69 0800 0000 0000 6312 7359
BIC (Swift): GIBACZPX
Pro snazší identifikaci platby uveďte prosím slovo "Svodka".

Za Vaše finanční příspěvky předem srdečně děkuji
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!