Rusvesna: Přehled zpráv – 26.10.2021

ANGOLA-TURKEY-POLITICS-DIPLOMACY1; Deset zemí, jejichž velvyslance turecký prezident Erdogan označil za nežádoucí osoby kvůli výzvě k propuštění politického vězně, potvrdilo, že se nechtějí vměšovat do vnitřních záležitostí Turecka.
2; Tržní kapitalizace Tesly přesáhla jeden bilion dolarů. Vyplývá to z informací o obchodování na Newyorské akciové burze.
3; Podnikatelská sféra v Rusku informovala o přípravě na nepracovní dny. Salóny krásy (Mone a Chicago) angažují dodatečné síly pro zbývající dny.
4; Japonská vláda vyjádřila své znepokojení v souvislosti s nedávným společným proplutím ruských a čínských vojenských plavidel průlivy Cugaru a Osumi.
5; Rusko navrhlo Spojeným státům, aby se obě země zaměřily pouze na doručovací systémy prvního úderu, prohlásil ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov.
6; Ruští námořníci v Guinejském zálivu zachránili panamské plavidlo před piráty, oznámili v odboru informací a masové komunikace ruského ministerstva obrany.
7; Rada pro bezpečnost a obranu Ukrajiny obvinila Rusko z toho, že se Ukrajinci nechtějí očkovat. Alexej Danilov si myslí, že nálady Ukrajinců jsou výsledkem informační války Ruska proti Kyjevu.
8; Rada pro národní bezpečnost a obranu Ukrajiny zveřejnila seznam proruských Telegram-kanálů. Nedávno vydali příručku, jakými termíny se má pojmenovávat Majdan či přechod Krymu pod ruskou správu.
9; Černomořská flotila provedla střelby z pobřežních protilodních raketových komplexů.
10; Radnice ve Vilniusu rozdá studentům 48 tisíc balení jódu. Běloruská strana vidí prevence v něčem jiném: Dnes ministerstvo energetiky oznámilo začátek činnosti expertů z MAAE v Bělorusku.
11; Moldávie padla na zadek před „historickým“ dluhem vůči Rusku. Rozhovory o novém plynovém kontraktu mezi Ruskem a Moldávií skončily fiaskem. Moldávie tvrdí, že nemůže současně splácet dluh a zároveň platit možná až násobně vyšší cenu za plyn. Ohledně dluhu požaduje kromě toho ještě audit a doufá, že je to jen bublina.
12; Rusové se vyjadřovali k výhodám digitálního pasu. Kladně hodnotili pohodlí a praktičnost, na druhou stranu si 72% myslí, že podvodníci mohou zneužít digitální pasy k páchání zločinnosti. Čtvrtina dotazovaných připouští, že by používali oba (papírový i digitální) současně.
13; Probíhá světová válka v globálním světě. Právě probíhající světová katastrofa je důsledkem neschopnosti bránit rostoucím disproporcím, nerovnováhám a vyostřujícím se problémům.
14; Ilja Kiva v souvislosti s nedostatečnými zásobami uhlí vyzval Ukrajince, aby se připravili na hlad a smrt. Ve skladech je jen něco málo přes čtvrtinu potřebných objemů. Na některých elektrárnách to stačí jen na pár dní.
15; Ve Lvově demontují Hvězdu Vítězství na památníku Martovo pole. Demontáž probíhá v souladu s rozhodnutím výkonného výboru městské rady.
16; Rospotrebnadzor: Většina ruských testů dokáže identifikovat variantu AY.4.2. Tři nové případy byly odhaleny v Moskvě a Moskevské oblasti. Nová mutace má vyšší schopnost se šířit.
17; Ostudná kapitulace. V USA promluvili o dvou neúspěších Joe Bidena vůči Rusku: Washington nedokázal obhájit americkou energetickou nezávislost a nezabránil Rusům v dokončení plynovodu „Severní proud – 2“.
18; Výzkum ukázal, proč Rusové opouštění hotovostní platby. Bezhotovostní placení jim připadá hygieničtější.
19; Více než třetina (39%) ruských společnosti podporuje povinnou vakcinaci. Přitom 58% uchazečů o zaměstnání je proti povinné vakcinaci.
20; Více než polovina Finů považuje Rusko za vojenskou hrozbu. Vyplývá to z provedeného výzkumu.
21; Vám tak ještě někdy něco půjčíme... Soud v Amsterdamu uložil předání Krymského pokladu (Skytského zlata) nevyčíslitelné hodnoty, které bylo do Nizozemska zapůjčeno z krymských muzeí, nikoli zpět Krymu, nýbrž Ukrajině.
22; Přílet Benneta na setkání s Putinem znamená přiznání Izraele, že Rusko hraje zásadní roli na Blízkém Východě.
23; Rusko podá odvolání proti rozhodnutí o předání Skytského pokladu Ukrajině, prohlásila ředitelka Východokrymského historicko-kulturního muzea Taťjana Umrichina.
24; Zelenského triumfalismus: Po „skytském zlatu“ už zbývá jen získat k němu ten Krym...
25; Státní duma schválila v prvním čtení návrh zákona o zvýšení minimální mzdy od 1. ledna 2022 o 6,4% na 13.617 rublů.
26; Bylo zahájeno trestní řízení proti obyvateli Saranska, který vyhodil koťátko ze šestého patra. Zvíře pád nepřežilo.
27; Vladimir Putin projednal s Germanem Grefem výsledky práce Sberbanky a směry dalšího rozvoje.
28; Za Rusko na byl na Oscara navržen film „Uvolňujeme pěsti“ o jedné osetské rodině. Film byl už oceněn v Cannes. Režisérka filmu Kira Kovalenko je žákyní Alexandra Sokurova.
29; U Moskevského oblastního soudu migrant, který zavraždil dvě ženy, odmítl doživotní trest a požádal o trest smrti.
30; V USA připustili prodloužení práce Mezinárodní kosmické stanice až do roku 2030. Ruská strana se k tomu staví poněkud skepticky. Stanice bude fungovat do roku 2028. V let v roce 2030 již příliš nevěřím, prohlásil Dmitrij Rogozin.
31; V Kurganské oblasti přivázali náměstka prokurátora za hlavu za auto a táhli ho za sebou po silnici. Podezřelý byl zatčen a bude souzen podle paragrafu o pokusu o vraždu.
32; Marija Zacharova zhodnotila agresivní výroky Kyjeva o Rusku. Mezi politiky a úředníky Ukrajiny začala být v módě silácká, mnohdy komická vyjádření.
33; V Rusku byl potvrzen nový certifikát o vakcinaci proti koronaviru. V dokumentu jsou na dvou listech s QR kódem osobní data pacienta, potvrzení o očkování a informace o protilátkách a prodělaném onemocnění COVID-19.
34; Lukašenko odmítl fámy o tom, že se tajně nechal očkovat proti COVID-19 zahraniční vakcínou.
35; Ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kuleba zveřejnil alternativu k „ruskému světu“. Tou by mohl být tzv. Lublinský trojúhelník – dohoda mezi Ukrajinou, Polskem a Litvou.
36; Patriarcha Kirill informoval o inovacích v Ruské pravoslavné církvi. Církev využívá elektronické technologie pro hlásání slova Božího, vytváří mobilní aplikace misionářského typu a aktivně rozvíjí komunitu kněží-bloggerů.
37; Ředitelka Institutu mezinárodních politických a ekonomických strategií Jelena Panina: Kolektivní Soros zastrašuje jadernou válkou. Reagovala tak na prohlášení německé ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer, která vyhrožovala použitím jaderných zbraní vůči Ruské federaci.
38; V polské vládě se objeví ministryně s příjmením Moskva. Premiér Mateusz Morawiecki oznámil změny ve vládě. Ministerstvo pro rodinnou politiku povede dvaačtyřicetiletá Anna Moskwa.
39; Roskosmos přenese část kosmických startů na kosmodrom v Jižní Americe. Kosmodrom Kourou funguje od roku 1968. Nachází se zhruba 500 km od rovníku.
40; V Telmanovském okrese Doněcké lidové republiky začaly plnohodnotné boje s ukrajinskou armádou. Ozbrojené formace Ukrajiny podnikly pokus prorazit frontu v okolí Staromarjevky, ale narazily na rozhodný odpor Národní policie.
41; Vojáci ukrajinské armády se roztahují v dobyté vesnici Doněcké republiky Staromarjevka, která leží v tzv. „šedé zóně“. Kopou zákopy. „Šedá zóna“ je podle dohod pásmo, kam nevstupuje ani jedna ze znepřátelených armád. Ukrajinská strana si ale z žádných dohod nic nedělá.
42; Ukrajina popírá okupaci Staromarjevky v Doněcké republice. Z Doněcké lidové republiky a z Ukrajiny přicházejí po bojové srážce přesně opačné zprávy.
43; Kyjev nenechá Poklonskou na pokoji, slibuje Kuleba. Otázkami extradice ruské velvyslankyně na Kapverdách Natalie Poklonské se zabývají ukrajinská generální prokuratura, ministerstvo spravedlnosti a ministerstvo vnitra.
44; V mateřské škole u Kyjeva došlo k výbuchu během spouštění topení. Nikdo nebyl zraněn. Děti se v tu chvíli v objektu nenacházely.
45; Generální štáb ukrajinské armády potvrdil likvidaci dělostřelecké jednotky Doněcké republiky dronem Bayraktar v okolí obce Granitnoje. Byly zveřejněny záběry se zabitými bojovníky Armády Doněcké lidové republiky natočené z dronu.
46; Ukrajinská armáda zahnala své vojáky do palebné pasti u obce Staromarjevka, kde se stali snadným cílem pro bojovníky Armády Doněcké republiky. 93. brigáda utrpěla ztráty. Celá akce obětování ukrajinských vojáků měla jediný smysl: otestovat schopnosti dronu Bayraktar, který pak zlikvidoval dělostřelecké zařízení, pálící po narušitelích šedé zóny.
47; Prezident Německa předal Angele Merkel oznámení o ukončení její pravomocí. Merkelová a členové jejího kabinetu budou dočasně vykonávat své pravomoci až do vytvoření nové vlády.
48; Američané zde chtějí dotáhnout situaci až k válečnému konfliktu. Poláci jsou naštvaní kvůli vojenským cvičením. Je to vlastně geniální! Stáhneme všechny síly na hranici, aby je útočící mohl zlikvidovat hned prvním úderem.
49; Německé ministerstvo hospodářství prohlásilo, že „Severní proud – 2“ nepředstavuje hrozbu.
50; Ukrajinský ministr zahraničí pohrozil Rusku „asymetrickou odpovědí“ na přerušení tranzitu plynu.
51; Nová čínská zbraň nechává družice explodovat zevnitř, píše hongkongský list South China Morning Post.
52; V Nové Moskvě probíhá hon na migranty. V oblasti operace je obrovské množství policistů. Kromě hlídek se psy byla zaznamenána i jízdní policie na koních.
53; The National Interest: Maďarsko se stane pro Zelenského velkým problémem a Rusko dostane nový trumf. V materiálu se mimo jiné říká, že Vladimir Zelenskij je prezidentem nejchudší evropské země.
54; Ukrajina se dostala do čela žebříčku zemí s nejrychlejším nárůstem počtu narkomanů.
55; Možná opravdu bude válka... O čem vyprávěly oběti ukrajinských vojáků? V Rusku vyšel film o důkazech neuvěřitelných zvěrstev ukrajinských dobrovolnických batalionů. V současné době se situace v Donbasu prudce zhoršuje.
56; Čeho se bojí Ukrajinci: Koronaviru, nezaměstnanosti, vzniku plnohodnotné války.
57; V ruské vládě požadují zpřísnění omezení proti COVID-19 v třinácti regionech Ruska. Příčinou jsou rostoucí rizika v oblasti poskytování lékařské pomoci pacientům.
58; Nejvyšší představitel Krymu komentoval rozhodnutí Nizozemského soudu ohledně „skytského zlata“: Skytské zlato bylo nalezeno v krymské půdě, tyto hodnoty jsou nedílnou součástí dědictví Krymu.
59; Nejvyšší představitel Doněcké republiky zahájil mezinárodní vědeckou konferenci „Doněcká čtení 2021“: vzdělání, věda, inovace, kultura a výzvy současnosti.
60; USA zařadily Ukrajinu na seznam zemí s „nejvyšší úrovní nebezpečí“.
61; OSN: 50% obyvatel čtyřicetimilionového Afghánistánu je bezprostředně ohroženo vyčerpáním a smrtí hlady. Kritická situace nastane už v listopadu, pokud nebudou chválena naléhavá opatření.
62; Bioložka srozumitelně vysvětlila, proč se v Rusku ještě nevytvořila kolektivní imunita: Proces očkování je pomalejší než schopnost viru mutovat.
63; Koronavirus v Rusku: 1.106 úmrtí v souvislosti s koronavirem a 36.446 nových případů.
64; Na Ukrajině banda policistů obchodovala se zbraněmi a municí. Během domovních prohlídek byl zabaven značný objem zbraní, munice, výbušnin a výbušných zařízení.
65; Koronavirová katastrofa: Ukrajina začala nakupovat kyslík v Polsku. Ukrajinský ministr zdravotnictví tvrdí, že je to rychlejší než vézt kyslík z Doněcké, Luganské či Záporožské oblasti.
66; Saakašiviliho spolustraníci vyzvali světové společenství, aby zachránili jeho život. Gruzínská vláda má v úmyslu Saakašviliho hospitalizovat, což se rovná jeho zavraždění.
67; Okraje Doněcka jsou pod palbou. Byl přerušen plynovod šachty.
68; Třiadvacetiletý rapper Ališer Morgenstern prohlásil v interview pro Ksenii Sobčak, že vůbec nechápe význam Dne Vítězství. Co nám je do nějakých 76 let starých událostí?
69; Mladý ruský vědec, který jako programátor spolupracoval na projektech včasného rozpoznávání rakoviny a chirurgickou léčbou rakoviny, byl ubodán na předměstí Oxfordu. Jednatřicetiletý vědec zemřel na následky mnohačetných bodných ran.
70; Na Ukrajině se opět probírá otázka původu státního symbolu – trojzubce. Teorií je asi třicet, ale nejpravděpodobnější je, že se původně jedná o cejch, který vypalovali majitelé farem do kůže prasat či hovězího dobytka.
71; Evropa: Opuštěné pomníky vojáků Rudé armády a přímo „kvetoucí“ monumenty obětem mezi homosexuály. Ve většině evropských zemí jsou pomníky osvoboditelů ohroženy demontáží nebo jsou pravidelně zneuctívány vandaly.
72; Převážně kurdští ozbrojenci pod vedením USA záměrně vyvolávají humanitární katastrofu na východě Sýrie.
73; NATO chystá válku s Ruskem, Putin razí „nový konzervativismus“ jako ruskou ideologii. V Kyjevě přistávají stále další a další letadla s náklady od amerických ozbrojených sil.
74; Ve Státní dumě uskutečnili telemost s vedením společnosti Google. Piskarjov vyjmenoval několik bodů, ve kterých poslanci očekávají od společnosti Google „práci na odstranění chyb“.
75; Ozbrojenci ukrajinské armády dostávají speciální techniku pro údery na Doněckou lidovou republiku.
76; Moldávie bude nakupovat plyn od Polska. Moldavská státní společnost Energocom se domluvila na zkušebních dodávkách jednoho milionu kubických metrů plynu.
77; Podplukovník SBU, který napadl pohraničníky, půjde před soud. Hrozí mu odnětí svobody až na 15 let.
78; Premiérka Moldávie navrhla Gazpromu, aby byl proveden audit moldavského dluhu. Gazprom je ochoten pokračovat v dodávkách jen za podmínky splacení dlužné částky.
79; Ukrajina se poprvé zúčastní zasedání výboru NATO pro otázky zbrojení. Informovala o tom tisková služba ukrajinského ministerstva obrany.

Zdroj: https://rusvesna.su/news/

Překlady můžete podpořit na účtu číslo:63127359/0800
Pro zahraničí (Slovensko):
IBAN: CZ69 0800 0000 0000 6312 7359
BIC (Swift): GIBACZPX
Pro snazší identifikaci platby uveďte prosím slovo "Svodka".

Za Vaše finanční příspěvky předem srdečně děkuji
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!