Švýcaři v referendu 62 % hlasů schválili zavedení COVIDpasů

261124820_1507905546316618_5207006895658355346_nVe referendu 62% hlasujících, tedy velká většina, schválilo zavedení COVIDpasů, tedy dokladu o tom, že občan byl očkován, prodělal covid nebo je negativně testován. Bez COVIDpasu nelze nově vstupovat do restaurací, na sportoviště a do ostatních veřejných prostor. Referenda se zúčastnilo rekordních 65% oprávněných voličů. Jde o nejvyšší účast při hlasování od zavedení volebního práva žen v roce 1971. COVIDpas zvítězil ve 24 z 26 kantonů. Zcela proti byly kantony Schwyz a Innerrhoden.
Všelidové hlasování vyvolali lidovci (SVP), kteří se zavedením COVIDpasů nesouhlasí, i když jsou největší vládní stranou. Lidovci návrh zákona o zavedení certifikátů opravňujících ke vstupu do prostor, v nichž se shromažďuje více lidí, označili „za zavedení apartheidu“. Přes drsnou rétoriku proti návrhu zákona však byli v hlasování většinou možná i vlastních voličů poraženi.

Kampaň před hlasováním byla podle švýcarského deníku Local.ch na švýcarské poměry neobvykle ostrá. Odpůrci certifikátů uspořádali řadu demonstrací. Nejčastějším svolavatelem bylo hnutí „zvoníků svobody“, kteří procházeli ulicemi s dobytčími jhy na ramenou a s kravskými zvonci na krcích. Demonstrace v hlavním městě Bernu se podle Local.ch zvrhla ve rvačky odpůrců certifikátů a jejich stoupenců, které musela policie rozhánět vodními děly a slzným plynem.

V rámci kampaně před hlasováním obdržel švýcarský ministr zdravotnictví Alain Berset několik výhrůžek smrtí a policie mu musela přidělit ochranku. K největším výtržnostem podle Localu došlo v okolí budov federálního parlamentu a federální vlády, kde skalní odpůrci očkování fyzicky napadli policisty střežící budovy. Policie musela k rozehnání výtržníků použít dokonce střelu gumovými projektily.
Násilí, které provázelo „argumentaci“ před hlasováním, je podle ankety Localu pro většinu dotázaných Švýcarů šokem. Ve Švýcarsku se referenda konají každých pár měsíců – obvykle každého čtvrt roku. Doposud se vždy argumentovalo v atmosféře zdvořilosti a přiměřené debaty. Federální poslanec Jean-Luc Addor výsledek okomentoval slovy, že společnost je rozdělená na linii očkovaní/neočkování, a výsledek tomu odpovídá. Ve Švýcarsku je nyní podle oficiálních statistik plně očkováno 65% populace.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!