RusvNext: Přehled zpráv – 30.11.2021

zelenskyj-zakon-640x3601; Bez udání důvodů. Zelenskij odvolal náčelníka Odboru kontrarozvědky SBU. Alexandr Rusnak mohl přijít o svůj post kvůli přípravě materiálů ke státnímu převratu, předpokládá telegram kanál „Politika Strany“.
2; Počet kreditních karet v majetku Rusů dosáhl rekordu: Napočítali 44,3 milionu karet.
3; Rusové odpovídali na otázku o výši útrat na Novoroční svátky a prázdniny. Průměrný Rus je připraven utratit 18,5 tisíce rublů bez započtení ceny dárků.
4; Téměř 60% nekvalifikovaných investorů nezvládlo testy na první pokus. Byly testovány znalosti rizik u mimosystémových investorů, kteří se nechtějí omezovat na nejkonzervativnější a nejspolehlivější cenné papíry.
5; Kazachstán omezil vstup cizinců z řady států do země kvůli novému kmeni koronaviru.
6; Na Turecko se vrhly intenzivní bouře. Úřady zastavily provoz přes Bospor.
7; V důsledku bouře se v Jaltě potopilo jedno plavidlo a čtyři byla utržena ze svých kotvišť.
8; V USA předpověděli katastrofu v případě války s Ruskem kvůli Ukrajině. V hypotetické válce s Ruskem kvůli Ukrajině čekají Spojené státy obrovské ztráty, prohlásila bývalá důstojnice americké vojenské rozvědky Rebekah Koffler.
9; Dmitrij Kuleba prohlásil, že ukrajinská armáda posílila a odpoví na eventuální útok Ruska. Ukrajinská armáda je nesrovnatelně silnější než v roce 2014.
10; V hlavním městě Středoafrické republiky Bangui odhalili pomník ruským vojákům.
11; Ukrajina zcela zbytečně vyhodila rekordní sumu na záchranu hřivny. Ukrajinská národní banka za uplynulý týden (22. až 26. listopadu) prodala rekordních 630 milionů dolarů kvůli podpoře národní měny.
12; Republikáni zablokovali obranný rozpočet USA kvůli „ruské hrozbě“. Požadují toto téma důkladně projednat.
13; Čtyři generálové Ruské gardy jsou podezřelí z krádeže a zpronevěry. Celkem sedm důstojníků Ruské gardy podezírají z krádeží a zpronevěry. Má proti nim být zahájeno trestní řízení.
14; Robot Marker se naučil překonávat řeky. Moderní robotizovaná platforma Marker během testů potvrdila schopnost překonávat řeky broděním v hloubce přes 0,8 metru.
15; Dva kýble vody na každý čtvereční metr. Na Moskvu se přihnala janovská cyklóna Benedikt. Déšť se postupně změnil na sněžení a výrazně snížil viditelnost.
16; Členka amerického kongresu Lauren Boebert se odmítla omluvit za islamofobní výrok (spíše vtípek) vůči své muslimské kolegyni.
17; Němečtí čtenáři listu Die Zeit se vysmáli ukrajinskému ministru zahraničí, který se děsí „ruského vpádu“. Stahování ruských vojsk k ukrajinským hranicím označil za nefalšovanou hrozbu.
18; Cestující moskevského metra,kteří používají roaming, nejčastěji volají do postsovětských zemí (Arménie, Kirgizie, Bělorusko), ale také do Slovinska. Vnitrostátní telefonáty mají průměrnou délku 1,5 minuty, do zahraničí 35 vteřin. Výjimku tvoří Rakousko a Arménie (kolem pěti minut) a Itálie (až 10 minut).
19; V Kyjevě promluvili o tom, že není ani náznak jakýchkoli jednání o tranzitu plynu. V Rusku lakonicky odpověděli, že nejdřív musí v Evropě ten plyn někdo koupit, aby bylo co tranzitovat.
20; Ruské velvyslanectví v USA vedou ostrou korespondenci se Státním departmentem o chemických zbraních. Státní department obvinil Rusku z toho, že nechce odpovídat na obvinění z použití chemických zbraní. Ruské velvyslanectví odpovědělo, že Rusko se v této oblasti řídí mezinárodními dohodami.
21; V Rusku byl zaznamenán rekordně nízký atmosférický tlak kolem 711 milimetrů rtuťového sloupce.
22; V Kábulu došlo k dalšímu výbuchu. Je hlášeno pět zraněných.
23; Při pokusu o státní převrat bylo v Turecku zadrženo 134 lidí. V Ankaře a Istanbulu došlo současně k zatčení podezřelých z organizování státního převratu v zemi v roce 2016.
24; Neolitickou kulturu na dolním toku řeky Jang-c´-ťiang z doby před zhruba 5 tisíci lety zničila záplava po extrémně vydatných deštích.
25; V dole Listvjažnaja bylo nalezeno dvacet těl obětí. Zatím nebylo možné je evakuovat kvůli situaci s plyny.
26; Střelba v americké škole v Oxfordu ve státě Michigan. Jsou hlášeny oběti na životech: Tři osoby zahynuly šest bylo zraněno. Střílel patnáctiletý žák.
27; Ve Švédsku se poprvé stal ministrem transgender. A to hned ministrem/ministryní školství.
28; Komentátor Brent Eastwood pro Business Insider označil tank T-72 vyvinutý zhruba před padesáti lety za spolehlivou oporu ruské armády.
29; Nejvyšší představitel Krymu Sergej Aksjonov zareagoval na rozhodnutí kyjevského soudu o jeho zatčení: Kyjevské úřady se překonávají v absurdnosti a nesmyslnosti svých rozhodnutí. Samá prázdná slova, patetická prohlášení a lživá obvinění – to je jediné, čeho jsou schopni.
30; V Nejvyšší radě chtějí oslavit Den boršče a zřídit k tomu oficiální svátek – Den Ukrajinského boršče.
31; WHO vyzvala, aby nebyly trestány země, ve kterých byl odhalen kmen omikron. Nový kmen se objevil nejen v Africe, ale i v řadě dalších zemí.
32; Ministři zahraničí zemí NATO promluvili o životní důležitosti dialogu s Ruskem.
33; Ukrajinci poběží jako předvoj vojsk NATO, říká Lukašenko. Běloruský prezident tvrdě kritizoval počínání Ukrajiny.
34; Oni něco chystají. Ukrajinský premiér obvinil Rusko z pokusu organizovat na Ukrajině státní převrat. Máme tajné údaje, které dokazují zvláštní úmyslu.
35; Krize je daleko horší, než se zdálo. Elon Musk informovalo pracovníky SpaceX o riziku bankrotu. V polovině listopadu Musk informoval, že orbitální start prototypu kosmické lodi Starship se může konat v lednu 2022.
36; Patrušev vyjádřil domněnku, proč Západ mluví o riziku ruského vpádu na Ukrajinu. Prostě si potřebují vytvořit záminku pro uvalení dalších sankcí.
37; V Ázerbajdžánu havaroval vrtulník a vněm zahynulo čtrnáct osob.
38; Nedaleko Oděsy (obec Limanskoje) zdrogovaný důstojník ukrajinské armády pokousal policistu.
39; Bitka na nože v kyjevské restauraci: Opilí Gruzínci obtěžovali ženy a pobodali tři muže kteří je bránili. Nyní se rozhoduje o jejich vzetí do vazby.
40; Regulérní hon... Ostřelovači ukrajinské armády pálí po obyvatelích Doněcka. Muž s těžkými poraněními a ve stavu šoku byl převezen na operaci do nemocnice. Šlo o mířenou střelbu ostřelovače ukrajinské armády.
41; Nejvyšší představitel Luganské lidové republiky se stal členem strany Jednotné Rusko. Jako první dostal stranickou členskou legitimaci.
42; Lukašenko uznal Krym za ruský. Otevřeně to od něj poprvé zaznělo až nyní.
43; Za bouřlivého potlesku schválila Nejvyšší rada zvýšení daní. Pro ukrajinskou moc to bylo zásadní téma. Schválení tohoto zákona bylo požadavkem MMF.
44; V reakci na výpady NATO pohrozil Lukašenko, že vrátí (ruské) jaderné zbraně na běloruské území.
45; Kreml reagoval na stížnosti Ukrajiny, že nekomunikuje o tranzitu plynu. Stávající dohody budou platit ještě více než tři roky. A v roce 2024 budou na Ukrajině volby a změna vlády.
46; Sumární dluh na mzdách na Ukrajině vzrostl od počátku roku o celých 50%. Vydělané peníze nemohou dostat hlavně pracovníci v průmyslu.
47; Zelenskij si našel důvod pro hrdost na Ukrajinu: Digitalizace je jasnou prioritou našeho státu, říká prezident země, která už osmým rokem vede válku proti vlastnímu obyvatelstvu.
48; Putin řekl, proč je důležité, aby měl možnost kandidovat v příštích prezidentských volbách. Tato možnost stabilizuje politickou situaci. Využiji-li tohoto práva, jsem ještě nerozhodl.
49; Putin odpověděl na informace o přípravě vpádu na Ukrajinu. Vůbec nejde o to, jestli poslat či neposlat vojáky, bojovat či nebojovat. Jde o to vytvořit vztahy pro vytvoření spravedlivějšího a trvalejšího rozvoje a respektu k zájmům všech účastníků světového dění. Když se o to budeme snažit, nikdo žádné hrozby nebude pociťovat.
50; V Doněcké lidové republice byl otevřen Ruský dům. Republika nebojuje s Ukrajinou jen v ozbrojeném konfliktu, ale také o srdce a rozum milionů ruských lidí.
51; Kanadský hokejista urazil hvězdu NHL a Panarina a Rusko - a dostal odpověď: Panarin po něm na střídačce hodil rukavici a v zápětí dal vítězný gól.
52; V Kremlu informoval, že se v Rusku nechystají zavádět pokuty za odmítnutí vakcinace proti COVID-19. Tyto dotazy vznikly na základě likvidačních sankcí zaváděných v Rakousku, kde navíc mohou finanční tresty ukládat opakovaně a postupně zvyšovat (třeba i zdvojnásobit částku. V případě odmítnutí zaplatit pokutu hrozí trest odnětí svobody na 4 měsíce. Návrh zákona bude rakouský parlament projednávat počátkem prosince.
53; V Rusku citelně zdražily jak živé, tak i umělé novoroční stromky.
54; Agentura Bloomberg zveřejnila úvahu o možném rozpadu USA. V září bývalý prezident USA Donald Trump předpověděl zánik USA jako jednotného státu za tři roky. Před několika lety by si tuto otázku ještě nikdo nepoložil. Dnes už to nikoho nepřekvapí.
55; V Rusku klesají počty nových nákaz. Počty úmrtí zůstávají relativně vysoké – dnes 1.229, což odpovídá 90 úmrtím v ČR (podle počtu obyvatel).
56; Na Ukrajině i hodně otrlí lidé žasnou nad nehygienickými podmínkami v akademii Národní gardy. V jídelně školícího zařízení běhají po podlaze myši, po stěnách švábi a v čaji plavou červi.
67; Ruský velvyslanec obvinil USA ze lži. Anatolij Antonov komentoval prohlášení oficiálního představitele Státního departmentu o okolnostech odjezdu ruských diplomatů ze země v lednu příštího roku, které neodpovídalo pravdě.
68; Majitele sněžných skútrů a čtyřkolek čekají v Rusku zákazy. Už byl vypracován seznam technických nedostatků, na základě kterých bude zakazován provoz nebezpečné techniky.
69; Za šéfredaktora portálu Cenzor,net se postavil Vyšetřovací výbor Ruské federace. Milovník zábavy „zastřílet si na separatisty“ Jurij Butusov, který zveřejnil video, jak střílí přes linii dotyku v Donbasu z granátometu, může jen litovat, že nenechal video jen pro rodinné publikum.
70; Ruské ministerstvo zahraničí se tvrdě vyjádřilo o osudu zastoupení Ruska při NATO. Počet členů zastoupení v Bruselu se už dvakrát jednostranně ze strany NATO snižoval v letech 2015 a 2018.
71; Doktor Mjasnikov prohlásil, že jedinou ochranou proti novému kmeni koronaviru je třetí dávka očkování.
72; Příznaky kokainové závislosti Zelenského: Lékař dokládá své podezření na příkladech. Už ho hledá SBU.
73; Vědci: Omikron se může stát záchranou lidstva před pandemií. Virus zmutoval do méně nebezpečné podoby.
74; U Moskvy se neohrožený muž vypořádal s banditou navzdory noži přiloženému ke krku. Přepadený muž popadl nůž za ostří a zneškodnil ruku útočníka. Ten při útěku poztrácel již nakradené věci. Později se hájil tím, že byl opilý.
75; Rusko mění směr vývoje a využívá k tomu zkušenosti SSSR. Výnos prezidenta Ruské federace obsahuje nový princip hospodaření s finančním kapitálem.
76; Pseudostát teroristů. Část Sýrie se postupně stává tureckou provincií. Haját Tahrír aš-Šám přišla o financování ze strany Saúdské Arábie a Kuvajtu a přeorientovala se na investice do americko-kurdských projektů na nezákonnou těžbu a pašování ropy ze severovýchodu Sýrie.
77; Vědci vyléčili opici z HIV. Nyní se plánuje zahájení testů na lidech.
78; Ukrajinské šachové mužstvo nebylo schopno zaplatit ubytování na Mistrovství Evropy ve Slovinsku.
79; Generální tajemník NATO promluvil o nejrozsáhlejším rozšíření systému obrany od dob studené války.
80; Za odmítnutí nechat se očkovat proti COVID-19 budou v Rakousku pokutovat vysokými částkami a zavírat do vězení. Výjimky se budou týkat lidí, pro které bude existovat riziko ohrožení života nebo zdraví v důsledku očkování.
81; Sergej Lavrov informoval o vytvoření uskupení NATO u ruských hranic. NATO přesouvá vojenskou techniku k hranicím Ruska.
82; Vladimir Putin řekl, že by rád žil ve světě, kde prostředky osobní hygieny by nepoškozovaly životní prostředí a letadla by neznečišťovala ovzduší.
83; Vladimir Putin avizoval vytvoření nové nadzvukové zbraně v Rusku s maximální rychlostí 9 Mach.
84; Soud uznal bývalého opata Sergeje vinným z vybízení k sebevraždám. Nikolaj Romanov byl shledán vinným z podněcování k sebevraždě, svévole a práva na svobodu svědomí.
85; Stoltenberg připomněl, že NATO může chránit pouze členské země, a vyzval, aby se to nezaměňovalo s podporou partnerům jako Ukrajina.
86; Vladimir Putin informoval o plánované cestě na zahájení Olympiády v Pekingu.
87; Plot proti migrantům na hranicích Lotyšska a Běloruska zabíjí a mrzačí losy. Byla dokončena výstavba dočasného plotu na společné hranici. Přestože přerušil stezky divokých zvířat, není zde počítáno s jakýmikoli koridory pro zvěř.
88; Přijďte zavčasu. Místopředseda Nejvyšší rady pozval novináře na státní převrat. Ukrajincům je nabízeno po tisícovce hřiven za každý den účasti na státním převratu, který má podle slov Vladimira Zelenského začít zítra, 1. prosince 2021.
89; Rospotrebnadzor navrhl zkrácení platnosti PCR testu ze tří na dva dny.
90; Bývalý šéf vojenské rozvědky Ukrajiny narychlo opustil zemi. Ukrajinská SBU vyslýchala bývalého náčelníka Hlavní správy Rozvědky Ministerstva obrany Vasila Burbu v souvislosti s ostudou kolem aféry „Wagnergate“.
91; Rusům bylo doporučeno strávit novoroční svátky doma bez cestování do zahraničí.
92; Aksjonov: Návštěva Alexandra Lukašenka na Krymu bude mít kolosální pozitivní dopady na vzájemné vztahy. Běloruský prezident oznámil, že má v úmyslu navštívit Krym, na čemž se domluvil s Vladimirem Putinem.
93; Ruský premiér Michail Mišustin podepsal nařízení, které od 1. ledna 2023 zavazuje výrobce instalovat na mobilní přístroje ruské čtecí aplikace.
94; Gazprom objednal třetinu kapacit pro tranzit po plynovodu Jamal –Evropa přes Polsko. Společnost nerezervovala žádné kapacity pro tranzit přes Ukrajinu.
95; Stoltenberg: Rusko nesmí tlačit na NATO. Upřesnil, že se projednával kombinovaný přístup ke vztahům s Ruskem, který spojuje zadržování, kde je to nutné, a otevřenost k dialogu.
96; Německé ministerstvo zahraničí vyhrožuje Rusku v případě porušení teritoriální suverenity Ukrajiny. Na Ukrajině tvrdí, že Ruská federace údajně rozmístila významné vojenské síly v regionech nacházejících se při hranici země.
97; Indexace důchodů, přístup k významným stránkám. Co se změní v životě Rusů od 1. prosince?

Zdroj: https://rusnext.ru/

Překlady můžete podpořit na účtu číslo:63127359/0800
Pro zahraničí (Slovensko):
IBAN: CZ69 0800 0000 0000 6312 7359
BIC (Swift): GIBACZPX
Pro snazší identifikaci platby uveďte prosím slovo "Svodka".
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!