I eurokomisař pro rozpočet Johanes Hahn podle deníku Libération „žral a mlaskal“ více než dovolují rozpočtová pravidla EU

263366888_1512973935809779_8154961070683506444_nFrancouzský deník Libération zveřejňuje sérii článků o nehospodárnostech a podezření z korupce nejvyšších představitelů EU. V pátečním vydání vyšel díl věnovaný strážci unijní pokladny – rakouskému komisaři pro rozpočet Johannesu Hahnovi (ÖVP). Komisař, který má na ostatní kolegy v exekutivě EU dohlížet, aby při utrácení peněz, které jim svěřily členské státy, dodržovali pravidla stanovená v nařízení 2018/1046, kterým se stanoví finanční pravidla pro souhrnný rozpočet Unie, je sám nehorázně porušuje. Podle Libérationu si z rozpočtu EU nechává proplácet i opulentní soukromé večeře s manželkou.
Rozpočtový komisař takto vesele utrácí v době, kdy EU seškrtala o 10% dotace zemědělcům. Náklady na administrativu jsou naopak nejrychleji rostoucí kapitolou rozpočtu EU a dnes tvoří 10% všech výdajů Unie.

Luxusní „žranice“ zřejmě patří k oblíbeným zábavám unijních špiček. Libération zveřejnil dokumenty, o 3 společných večeřích rozpočtového komisaře s rakouskou auditorkou Účetního dvora Helgou Bergerovou. První z problémů, na nějž upozorňují autoři reportáže o veselém životě nejvyšších bruselských představitelů, je fakt, že účet za večeři, které se účastnila i Hahnova manželka a manžel auditorky soudního dvora, byl pokladnou EU proplacen hned dvakrát. Stejný účet za čtyři večeře a nápoje si nechala z rozpočtu Evropské komise proplatit správce unijní pokladny Hahn i auditorka Bergerová, která má v Účetním dvoře dohlížet na legálnost a hospodárnost utrácení financí z rozpočtu EU.

Evropský účetní dvůr je unijní obdoba našeho Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Libération již minulý týden zveřejnil jeden díl seriálu o tom, jak z rozpočtu EU "odkláněl" německý prezident nejvyšší kontrolní instituce EU Klaus-Heiner LEHNE (CDU) a dnes už bývalý belgický auditor Karel Pinxten, který byl zbaven funkce poté, kdy byl Evropským soudním dvorem odsouzen za defraudaci více než půl milionu eur z rozpočtu EU.
Podle Libérationu jsou však večeře komisaře pro rozpočet a auditorky Účetního dvora vysloveně protizákonné. Posláním účetního dvora je kontrolovat hospodaření Evropské komise. Podle Bruselské Smlouvy o změně určitých finančních předpisů, kterou byl Evropský účetní dvůr zřízen, má jít o nezávislou kontrolní instituci. Soukromé "žranice" jedné z jejích kontrolorek zrovna s komisařem pro rozpočet, jehož počínání má kontrolovat, je v podstatě střetem zájmů. Podle Libérationu něco takového výslovně zakazuje Etický kodex pro představitele EU, který zástupcům Komise a Účetního dvora nařizuje, aby spolu vzájemně jednali výhradně na úřední úrovni a v rámci svých úřadů.

S Etickým kodexem je ale podle Libérationu komisař Hahn (na obrázku) celkově dost „na štíru“. Porušit jej měl podle záznamů francouzského deníku i luxusními výlety na lovy, které platili různí lobbyisté. Francouzský deník doložil i řadu případů lukulských hostin, na nichž se Hahn nechal od lobbyistů nákladně nakrmit a napojit. Jak lovecké výlety – např. s Belgickou organizací vlastníků půdy, tak hostinu, na níž jej pozval bývalý rakouský kancléř Wolfgang Schüssel (ÖVP), který dnes zastupuje rakouské zemědělce, eurokomisař jaksi „zapomněl“ uvést do přehledu darů. Tato jednání, která v odpovědi pro rakouský deník Kurier označil za „pracovní“ v rámci svého portfolia komisaře, však neuvedl ani v Rejstříku transparentnosti, kam mají komisaři povinnost oznamovat schůzky se zástupci organizací, které prosazují zájmy svých členů na úrovni EU.

V pátek večer se komisař Hahn v hlavním zpravodajském pořadu Zeit im Bild rakouské televize ORF v podstatě vysmíval redaktorce, která se jej ptala na pravdivost informací zveřejněných francouzským deníkem. „Jsem komisař EU. Z titulu své funkce jsem nezávislý a nemusím se ze svého jednání nikomu zodpovídat.“, řekl Hahn v přímém přenosu rakouské televize.

V tomto ohledu má pravdu pouze částečně. Komise se ze své činnosti sice nezodpovídá členským státům. Evropský parlament má však pravomoc na její činnost dohlížet. Podle Smlouvy o EU a o fungování EU může plénum europarlamentu Komisi dokonce i odvolat. Zatím k tomu došlo pouze jednou v roce 1999. Komisi vedené lucemburským předsedou Jacquesem Santerem byla europarlamentem vyslovena nedůvěra po sérii skandálů s rozkrádáním peněz z rozpočtu tehdejších Evropských společenství - což byl předchůdce dnešní EU. Sérii článků o rozkrádačkách evropských peněz tehdy sepsal reportér Jean Quatremer, který je nikoli shodnou náhod autorem i nynější série reportáží.

V kuloárech Evropského parlamentu koluje informace, že jde o „mediální přípravu“ k sesazení současné Evropské komise. O odvolání Komise vedené německou předsedkyní Ursulou von der Leyenovou (CDU) prý usiluje francouzský prezident Emmanuel Macron, který považuje Zelený úděl prosazovaný Komisí za překážku svého znovuzvolení. Ekologickou daňovou reformu, v rámci níž měly být zdraženy pohonné hmoty, elektřina, plyn a vytápění protlačil francouzským parlamentem Macron ihned po svém prvním zvolení prezidentem. Kvůli vlně zdražování, které reforma měla vyvolat, vzniklo ve Francii protestní hnutí Žlutých vest. Při jejich statisícových demonstracích docházelo k těžkým střetům demonstrantů s policií. Macron proti Žlutým vestám nasadil i armádu, aniž se mu podařilo odpor demonstrantů zlomit. Ekologickou daňovou reformu musel Macron odvolat po generální stávce, kterou vyhlásily odbory poté, kdy byl po cestě z práce policií zastřelen zaměstnanec, který se místem střetu pouze náhodně vracel z práce. Přesně týden poté, kdy Macron podepsal zákon, jimž byla reforma zrušena, vstoupila za mohutné mediální podpory na veřejnou scénu švédská záškolačka Greta Thunbergová.

V současnosti je značná část původní Macronovy ekologické daňové reformy součástí klimatického balíčku Fit for 55 (FF 55), který komise předložila s cílem drastického snížení emisí oxidu uhličitého v EU. Balíček bude projednáván ve výborech a plénu EP právě v době volební kampaně před francouzskými prezidentskými volbami. Před obsahem balíčku na plénu EP důrazně varoval i europoslanec Stéphan Bijoux zvolený ve Francii za Macronovo hnutí. „Nedělejte to. My jsme to už zkusili a Žluté vesty při protestech dobyli i Ministerstvo financí“, řekl na plénu francouzský kolega.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!